W 2015 roku w powiecie pińczowskim doszło do 479 przestępstw o różnym charakterze. Jest to o 51 więcej niż w roku 2014. Dlatego jak w każdym regionie, tak i tu mapa zagrożeń bezpieczeństwa będzie miał swój cel.
- Mapa zagrożeń ma służyć do komunikacji pomiędzy instytucjami oraz społeczeństwem, abyśmy informowali mieszkańców, albo przyjezdnych, o tym, jakie istnieją zagrożenia, o jakim charakterze i w jakim miejscu - powiedział nadkom. Piotr Węgliński, Komendant Powiatowy Policji w Pińczowie.
Tworzenie mapy zagrożeń poprzedziło szereg konsultacji społecznych. Funkcjonariusze spotykali się z z lokalną społecznością i władzami samorządowymi, aby dowiedzieć się jakich informacji mieszkańcy powiatu oczekują od powstających map.
- Naszym zadaniem w tych konsultacjach jest to, aby zapytać społeczeństwo, czego oczekuje od nas i co powinno znaleźć się na tej mapie zagrożeń - dodał nadkom. Piotr Węgliński.
Tego typu spotkania z mieszkańcami są o tyle ważne, że sami zainteresowani zgłaszają swoje obawy. Dotyczyły one cyberprzestępczości, wyłudzeń kredytów, fałszywych połączeń telefonicznych, a przede wszystkim zagrożeń w ruchu drogowym, w tym konieczności montażu sygnalizacji świetlnych na kluczowych skrzyżowaniach w Pińczowie.
Policja liczy również na współpracę z różnymi służbami i instytucjami. Mapa zagrożeń jest w fazie budowy. Dopiero za jakiś czas będzie wiadomo, gdzie będzie ona dostępna i w jaki sposób.
- Zakładamy, że mapa zagrożeń może być w formie graficznej, jak i opisowej - dodał nadkom. Piotr Węgliński.
Mapa centralna będzie się składać z map tworzonych w każdym polskim powiecie. W ten sposób w województwie świętokrzyskim powstanie 13 map powiatowych, z nich zostanie utworzona mapa bezpieczeństwa regionu świętokrzyskiego i wejdzie ona w skład mapy bezpieczeństwa całego kraju.
Napisz komentarz
Komentarze