Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 07:26
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Dobrze, dostatecznie, słabo

Jedna unijna perspektywa budżetowa już za nami. Warto pochylić się nad zestawieniem, jak poszczególne gminy województwa świętokrzyskiego wykorzystały unijne środki. Gołym okiem widać, że dużo zostało robione, ale czy wszystkie środki  zostały maksymalnie wykorzystane przez gminy?

„Wspólnota” pismo samorządowe przygotowało zestawienie, jak przez ostatnie 10 lat polskie samorządy wykorzystywały środki unijne. Jednak nie jest to ranking najlepszych gmin, które wykorzystały najwięcej środków, a nieco przewrotny, bo sklasyfikowane zostały gminy, które wykorzystały najmniej takich środków. To taki swoisty Anty Top 10 gmin.

Ten Anty Top otwiera gmina Wilczyce z powiatu sandomierskiego. W dziesiątce znalazły się trzy gminy z powiatu koneckiego. Na trzecim miejscu notujemy Stąporków, który w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy pozyskał 679, 27 złotych. Zaraz za Stąporkowem uplasowała się gmina Końskie. W Końskich na jednego mieszkańca przypada 758, 03 złotych pieniędzy pozyskanych z UE. Na szóstym miejscu notujemy Słupię Konecką. Wyniki gminy Końskie skomentował dla nas burmistrz Krzysztof Obratański.

Burmistrz Obratański nie zgadza się z danymi zawartymi w zestawieniu, bo nie zawierają wszystkich rzeczywistych środków, które gmina Końskie pozyskała z UE.

- Ja nie bardzo rozumiem tego rodzaju zestawienia.  One wprowadzają w błąd. Uregulowanie gospodarki wodno – ściekowej, to zadanie własne gminy przekazane w naszym przypadku spółce ze stu procentowym udziałem gminy. Dotacja uzyskana przez spółkę na budowę całego systemu kanalizacji i przebudowę oczyszczalni ścieków przekracza 88 milionów złotych, a to oznacza, że tylko z tego tytułu można do tego zestawienia doliczyć kwotę 2400 złotych na jednego mieszkańca Końskich – wyjaśnia burmistrz Obratański.

Rzeczywiście z taką argumentacją możemy się zgodzić. Przypomnijmy tylko, że województwo świętokrzyskie pod względem pozyskania pieniędzy z UE w latach 2004 – 2014 zajęło czwarte miejsce w Polsce. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to 935,22 złotych.


„Anty Top”

1 Wilczyce – powiat sandomierski – 395, 57 zł/na osobę
2 Sitkówka Nowiny – powiat kielecki – 415,85 zł/na osobę
3 Stąporków – powiat konecki – 679, 27 zł/na osobę
4 Końskie  - 758, 03 zł/na osobę
5 Małogoszcz – powiat jędrzejowski – 794, 82 zł/na osobę
6 Słupia Konecka – powiat konecki – 870, 08 zł/na osobę
7 Jędrzejów  - 964,70 zł/na osobę
8 Piekoszów – powiat kielecki – 1018 zł/na osobę
9 Pińczów 1043,76 zł/na osobę
10 Staszów 1048,46 zł/n osobę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama