Przystanek powstał w lasach starachowickich, tuż przy obszarze Natura 2000. Postawiono na minimalizm, nowoczesność i naturalne materiały. Ma być „w zgodzie z przyrodą i dla przyrody”.
Przystanek Turystyczny KLEPACZE to pierwszy obiekt wybudowany w ramach programu „Ochrona obszarów Natura 2000 na terenie województwa świętokrzyskiego poprzez ukierunkowanie ruchu turystycznego przyjaznego przyrodzie”.
Realizacja tak dużego projektu możliwa jest dzięki współpracy wielu podmiotów – co podkreślano podczas konferencji.
- W przedsięwzięciu wzięło udział wiele podmiotów i instytucji na czele z samorządem województwa świętokrzyskiego, ale także prawie siedemdziesiąt gmin z regionu świętokrzyskiego. W projekcie uczestniczy także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi Piotr Kacpszak, zastępca dyrektora do spraw gospodarki leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Podobnych przystanków, dostosowanych do obszaru, na jakim zostały zaplanowane, powstanie 161. Realizacja projektu przy współdziałaniu ponad 80 beneficjentów umożliwi ochronę obszarów Natura 2000 o powierzchni ok. 160 tysięcy hektarów.
- Przystanek Turystyczny Natura 2000 jest inwestycją Nadleśnictwa w ochronę przyrody, w przekierowanie ruchu turystycznego poza ten obszar – tłumaczył podczas konferencji Ryszard Bis, Nadleśniczy Nadleśnictwa Starachowice.
Projekt realizowany będzie w 16 nadleśnictwach z regionu świętokrzyskiego, w Świętokrzyskim Parku Narodowym i aż w 68 jednostkach samorządu terytorialnego.
Obecny na konferencji marszałek województwa Adam Jarubas podkreślał, że przyroda to duży atut świętokrzyskiego i może przyczynić się do rozwoju regionu.
- Mamy tereny, których nie mają inne regiony, dla przykładu łódzkie ma 14 procent atrakcyjnych przyrodniczo (w świętokrzyskim 60 proc.). Doszliśmy do przekonania, że warto zrealizować taki projekt, który uzupełni sieć szlaków Green Velo o ścieżki edukacyjno – ekologiczne.
Andrzej Pałys, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, mówił o tym, skąd wziął się pomysł na realizację tego projektu.
Chcąc odpocząć, turysta ma więc od 19 listopada do dyspozycji właśnie przystanek turystyczny KLEPACZE. Dwie drewniane wiaty, pod nimi stoliki i ławeczki, jest też miejsce na rower, do tego odpowiednie tablice informacyjne.
Szacowany koszt realizacji całego przedsięwzięcia to około 63 miliony złotych. Przewidywane jest dofinansowanie ze środków pozyskanych z funduszy unijnych.
Napisz komentarz
Komentarze