Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 04:45
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

10 lat Stowarzyszenia „RAZEM”

To już 10 lat istnienia jędrzejowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”. Minęło jak jeden dzień – przyznają członkowie organizacji, która za cel wyznaczyła sobie integrowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Stowarzyszenie „Razem” działa od 2004 roku, jednak zarejestrowane zostało dokładnie 8 lutego 2005 roku. Od początku organizacja funkcjonuje przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. W tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz.

- Idea stowarzyszenia to przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym, pomoc w nawiązywaniu integracji, bo nasze dzieci boją się wychodzić same, boją się wyjazdów i wycieczek, a poprzez szeroko rozumianą integrację możemy ułatwić im to zadanie – powiedziała Zdzisława Wrześniewska, prezes Stowarzyszenia „RAZEM”.

Stowarzyszenie wspiera również wszelkie działania na terenie powiatu jędrzejowskiego, które podejmowane są na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jego nazwę tworzą wyrazy, które najlepiej wyjaśniają sens organizacji: Rozwój, Akceptacja, Zrozumienie, Empatia i Miłość. Ich pierwsze litery tworzą słowo-klucz i to, co jest najważniejsze, czyli w każdej sytuacji być po prostu razem.

- To są dzieci, którym trzeba pomagać, czasami nie stać ich na czesne, na obiad, to wszystko musimy brać pod uwagę i pomagać tak, aby żadne dziecko nie zostało samo sobie - dodał Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

Stowarzyszenie liczy ponad 80 opiekunów i nauczycieli oraz około 116 podopiecznych. Jak przyznaje prezes, stowarzyszenie ma mnóstwo potrzeb, ale i wiele małych marzeń.

- Największe nasze marzenie to jechać nad morze. Nasi uczniowie byli tylko raz nad morzem, już ukończyli szkołę, a obecni podopieczni nigdy nie byli nad morzem, to jest największe nasze marzenie - dodała Zdzisława Wrześniewska, prezes Stowarzyszenia „RAZEM”. 

Aby spełnić to marzenie, cały czas poszukiwane są osoby o wielkich sercach. Niestety takich wciąż brakuje. Stowarzyszenie funkcjonuje bardzo prężnie, za co w 2010 roku otrzymało Złotego Gryfa – statuetkę oraz prawo używania znaku graficznego Złotego Gryfa. Warto dodać, że organizacja nawiązała również ścisłą współpracę z Kieleckim Bankiem Żywności, dzięki czemu najubożsi wychowankowie otrzymują paczki żywnościowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama