Na początek trochę statystyk. Od lat Polska jest w czołówce krajów, w których śmiertelność z powodu udaru mózgu jest na wysokim poziomie. Śmiertelność w Europie Zachodniej kształtuje się od 18 do 25%, w Polsce wynosi około 32%. Tylko w naszym kraju średnio co 8 minut ktoś doznaje udaru.
Lekarze alarmują – mimo wzrostu liczby specjalistycznych oddziałów udarowych, nadal zbyt rzadko stosowane jest leczenie trombolityczne. Dlaczego? Pacjent z objawami udaru niedokrwiennego zbyt późno dociera do szpitala. Społeczeństwo nadal nie wie tyle, ile powinno na temat objawów i profilaktyki.
- Nieprzekraczalny czas, jaki jest potrzebny do tego, aby podać trombolizę to cztery i pół godziny do zachorowania. Skrócenie czasu decyzji o przybyciu do szpitala jest niesamowicie ważne – mówi dr Jan Stoiński, ordynator oddziału neurologii w Skarżysku-Kamiennej.
Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej włączył się w obchody Światowego Dnia Udaru Mózgu poprzez prowadzenie działań mających na celu propagowanie wiedzy o zapobieganiu, rozpoznawaniu, leczeniu i następstwach udaru mózgu.
Przed szpitalem stanął namiot informacyjny, w którym każdy mógł uzyskać informacje na temat udaru mózgu, o 17.00 zaś rozpoczął się wykład w Patio Miejskiego Centrum Kultury. Podczas spotkania edukacyjnego dr Jan Stoiński mówił o objawach, leczeniu i profilaktyce, podobnie dr Jolanta Ozdoba – Rot.
Pamiętajmy. Wśród najczęstszych objawów udaru mózgu wymienia się asymetrię twarzy, niedowład kończyn po jednej stronie ciała, bełkotliwą, niezrozumiałą mowę, zaburzenia widzenia, czy zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Jeśli zaobserwujemy u siebie któryś z powyższych objawów – natychmiast udajmy się do szpitala.
Napisz komentarz
Komentarze