By mówić o ekologicznym jedzeniu, musimy zacząć od ekologicznego rolnictwa. Czym zatem jest ekologiczne rolnictwo?
- Rolnictwo ekologiczne, to rolnictwo, w którym nie stosujemy nawozów sztucznych. Przede wszystkim skupiamy się na podniesieniu jakości gleby – tłumaczy Marian Szałda ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Powstaje coraz więcej gospodarstw ekologicznych, bo zapotrzebowanie na zdrowe, ekologiczne jedzenie stale wzrasta. W województwie świętokrzyskim największą popularnością cieszy się hodowla warzyw ekologicznych i owoców.
- Największą popularnością cieszy się uprawa malin, truskawek, porzeczek i aronii. W województwie świętokrzyskim produkujemy 10% warzyw i owoców w kraju, a mamy zaledwie 2% udział w powierzchni ekologicznej, czyli u nas ta produkcja jest duża – tłumaczy Marian Szałda.
Jak nabywać w najprostszy sposób żywność ekologiczną? Sposobów jest kilka.
- Sklepów jest otwieranych coraz więcej – informuje Szałda i dodaje - rozwija się sprzedaż wysyłkowa. Rolnicy sami dostarczają produkty do klienta. Proszę jednak pamiętać, że nie wszystko co jest oferowane na rynku jest ekologiczne! Produkt ekologiczny powinien być oznakowany. Na takim produkcie powinno być logo ekologiczne – informuje Marian Szałda ze ŚODR w Modliszewicach.
Zazwyczaj produkty ekologiczne są droższe od innej żywności. Jednak każdy przyzna, że są smaczniejsze i przed wszystkim zdrowsze. Od nas zależy, jaką żywność będziemy kupować, a co za tym idzie, w jakim tempie będzie się rozwijał rynek Eko.
Napisz komentarz
Komentarze