Oprócz Muzeum Przypkowskich wśród dziesięciu przebojów muzealnych Tygodnika „Polityka” znalazły się między innymi: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, czy też Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Nic dziwnego, że jędrzejowskie muzeum znalazło się w tak doborowym towarzystwie. W ubiegłym roku przymuzealny „Ogród Czasu” przeszedł kompleksową rewitalizację. Odrestaurowano dekoracje wykonane jeszcze przez ojca obecnego dyrektora muzeum, zaprojektowano nowe zegary słoneczne oraz odnowiono te zebrane i stworzone przez Feliksa Przypkowskiego – dziadka dyrektora. Kolekcja zegarów sięga XIX wieku.
- Wszyscy zwiedzający, którzy podziwiają zabytkowe wnętrza muzeum, przychodzą do ogrodu i oglądają również kolekcję zegarów słonecznych. Wśród odwiedzających często zdarzają się też mieszkańcy Jędrzejowa. Przychodzą tutaj na spacer, albo po to, żeby odpocząć w czasie upałów. Cały czas działa nawadnianie, więc nawet pomimo suszy, zieleń jest dosyć bujna. Mamy również liczący 50 lat żywopłot, który cały czas pielęgnujemy. W centrum ogrodu jest taki botaniczny dział roślin leczniczych, ponieważ kiedyś tu była apteka. Przede wszystkim mamy 12 zegarów słonecznych. Niektóre z nich są zabytkowe, inne zostały specjalnie zaprojektowane. W dzień każdy może sprawdzić, jak te zegary działają i jaki jest właściwy czas słoneczny – odpowiada dyrektor muzeum Piotr Przypkowski.
- Są fontanny, kaskady. Przy szumie wody można spokojnie wypocząć, przy okazji usiąść przy swoim znaku zodiaku lub żywiole, który określa nasz temperament. Chcemy zachęcić mieszkańców świętokrzyskiego do odwiedzenia tego miejsca. Jest jedyne tego typu w Polsce, drugie w Europie, trzecie na świecie – dodaje starosta powiatu jędrzejowskiego, Edmund Kaczmarek.
Po blisko 30 latach, ogród na nowo zaczął tętnić życiem. W jego centrum zorganizowano Garden Party, podczas którego wystąpił zespół grający tradycyjny jazz - Cracow Metro Band. Na tym jednak nie koniec. Organizatorzy planują już kolejne spotkania z muzyką - tym razem chóralną.
Napisz komentarz
Komentarze