Wojewódzką Inaugurację Roku Szkolnego 2015/2016 rozpoczęto uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włoszczowie. Zaraz po niej, przy dźwiękach orkiestry dętej, wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do Domu Kultury przy ulicy Wiśniowej. Wybór miejsca obchodów związany był z wyróżnieniem i promocją regionu oraz stanowił doskonałą prezentację dorobku i osiągnięć miasta oraz powiatu.
- Wojewódzkie inauguracje czy wojewódzkie zakończenia roku robimy w takich miejscach, które są przyjazne dzieciom i nauczycielom, gdzie są dobre wyniki i samorządy lokalne traktują oświatę jako swoje priorytetowe zadanie i tak jest we Włoszczowie – mówi Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty.
- To wielka przyjemność, że właśnie we Włoszczowie odbywa się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016. To dla nas zaszczyt i pokazanie naszego miasta również od strony szkolnictwa – mówi Grzegorz Dziubek, burmistrz Włoszczowy.
- Mamy wychowywać społeczeństwo obywatelskie, takie które szuka rozwiązań, a nie generuje problemy. Takie, które łączy, a nie dzieli. Mamy budować mosty, a burzyć mury. Myślę, że ta dzisiejsza inauguracja we Włoszczowie temu służy i że jest to właściwe miejsce do takiego pozytywnego promowania fajnych działań – dodaje Małgorzata Muzoł.
Uroczystości były idealną okazją do refleksji oraz pytań o to, jaki będzie nowy rok szkolny.
- W każdy nowy rok wchodzimy z nadzieją, z nowymi możliwościami i oczekiwaniami. A jak on będzie wyglądał, to zależy w dużej mierze od uczniów, nauczycieli, ale również od samorządu – mówi burmistrz Dziubek.
- Żadnej rewolucji nie przewidujemy w oświacie. Kilka ewolucyjnych zmian, które będą polegały na tym, aby nauczyciele i pracownicy oświaty dostosowywali się do potrzeb uczniów i nowych wyzwań, które szybko zmieniający się świat ze sobą niesie. Będziemy dalej przyglądali się, jak funkcjonują sześciolatki w pierwszych klasach, chociaż już wiemy, że u nas w województwie są bardzo dobrze przygotowane szkoły i nie było żadnych nieporozumień – mówi świętokrzyski kurator oświaty.
Świętokrzyski kurator oświaty zapewnia, że w bieżącym roku szkolnym dużą uwagę poświeci się bezpieczeństwu w związku z projektem rządowym pod nazwą „Bezpieczna+”. Duże zmiany szykują się również w szkolnych sklepikach i stołówkach.
- Wchodzi nowe rozporządzenie, że pewnych artykułów, które są niezdrowe nie wolno będzie w sklepikach sprzedawać. Bardzo dobrze, bo wiemy z badań, że są dzieci otyłe i takie, które mają mniejszą sprawność ruchową i to, tak zwane śmieciowe jedzenie nikomu nie służy, nawet dorosłemu, a już na pewno zdrowemu i fizycznemu rozwojowi dzieci – mówi Małgorzata Muzoł.
Zwieńczeniem uroczystości był wykład dr Michała Wilczyńskiego pod tytułem „Wyzwania dla Polski XXI wieku” oraz program artystyczny.
Napisz komentarz
Komentarze