poniedziałek, 30 września 2024 23:37

Biegać każdy może

Jeszcze raz o półmaratonie. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Atrakcyjne nagrody przyciągnęły biegaczy z kilku krajów i niemal z całej Polski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Jacek Wszoła i Władysław Kozakiewicz - złoci medaliści olimpijscy.

Nim na starcie zobaczyliśmy półmaratończyków rozegrany został trzynasty Mini Półmaraton. Dystans 2100 metrów przebiegło mnóstwo pasjonatów biegania, a organizatorzy zdecydowali, że nie będzie prowadzona klasyfikacja w tej konkurencji. Mimo to, na listach startowych widzieliśmy wielu biegaczy, którzy trenują bieganie na średnich dystansach. W biegu wystartowało także wielu znanych skarżyszczan.

Bieg główny rozpoczął się z półgodzinnym opóźnieniem. Honorowymi starterami byli Jacek Wszoła, mistrz olimpijski z Montrealu i Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski z Moskwy. Na starcie XV Półmaratonu stanęło około pół tysiąca biegaczy z kilku krajów oraz Czarnego Lądu. Właśnie wśród nich eksperci upatrywali faworytów. Nie pomylili się. Trasę półmaratonu najszybciej pokonał Robert Mbithi Wambua z Kenii, jego czas to 1:03:27.

Wśród pań na pierwszym miejscu podium stanęła Rebecca Korin (1:04:32). Były także akcenty skarżyskie. Najszybszym Polakiem okazał się Rafał Czarnecki z Bliżyna, który trasę ponad dwudziestu kilometrów pokonał w 1:14:35. Najszybsza Polka pochodzi również z powiatu skarżyskiego, jest nią Katarzyna Domańska z Majkowa. Domańska ukończyła maraton z czasem 1:38:08.

Podczas Półmaratonu przeprowadzone zostały Mistrzostwa Polski Par Małżeńskich w biegach. Klasyfikację tę wygrało małżeństwo Ilona i Rafał Czarneccy z Bliżyna. Drugie miejsce zajęła para z Kielc Anna i Michał Jamiołowie.
Tegoroczna edycja biegu miała również niespotykaną pulę nagród. Nagrodę główną - samochód osobowy marki Renault Twingo wylosował Robert Prokopiuk. Gratulujemy. Kolejny półmaraton już za rok.