Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 17:57
Reklama
Reklama

Uważaj, bo możesz stracić prawo jazdy!

Od 18 maja wchodzą w życie ważne zmiany w przepisach dotyczących kierowców i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każdy użytkownik ruchu drogowego powinien się z nimi zapoznać. Zmiany dotyczą w dużej mierze odpowiedzialności karnej za rażące łamanie przepisów ruchu drogowego.

Nietrzeźwy za kierownicą.

Osoba kierująca autem pod wpływem alkoholu, lub środków odurzających zostanie surowiej ukarany niż dotychczas. Ustawodawca przewidział kary więzienia, a nawet dożywotniego zatrzymania prawa jazdy. Dodatkowo sąd będzie mógł orzec nawiązkę w kwocie 5 tys. na fundusz pomocy pokrzywdzonym, lub 10 tys. złotych na rzecz pokrzywdzonego.

Zmiany w prawie przewidują możliwość ubiegania się o przywrócenie prawa jazdy, jeśli kierujący utraci je za jazdę pod wpływem alkoholu. Warunkiem jednak będzie zamontowanie w jego aucie blokady alkoholowej. Urządzenie to uniemożliwi uruchomienie silnika pojazdu i pojazdu szynowego w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu.

Blokada alkoholowa.

Kierujący zobowiązany do kierowania pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową, będzie zobligowany do okazywania na żądanie organu uprawnionego do kontroli dwóch dokumentów:

- Zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym w zakresie wyposażeniu pojazdu w blokadę alkoholową,
- Dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej wystawionego przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela.

W przypadku, gdy pojazd jest wyposażony w blokadę alkoholową, ale kierujący nie będzie posiadał przy sobie choćby jednego z wymaganych dokumentów popełnia wykroczenie z art. 95 kw. Będzie skutkowało to zatrzymaniem prawa jazdy bez możliwości dalszej jazdy.

Jeżeli kierujący będzie poruszał się pojazdem nie wyposażonym w blokadę alkoholową pomimo ciążącego na nim obowiązku, popełni przestępstwo z art. 244 kk, co skutkować będzie zatrzymaniem uprawnień do kierowania i zakazem dalszej jazdy.

"Do trzech razy sztuka".

Jeśli kierujący posiada uprawnienia powyżej 2 lat, a przekroczy dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 50 km/h, policjant obligatoryjnie zatrzyma prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli kierujący w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy, w terenie zabudowanym trzy razy przekroczy dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h, straci dokument na trzy miesiące.

W obydwu przypadkach jeśli kierujący zdecyduje się na kierowanie pojazdem, pomimo braku uprawnień, to okres zatrzymania uprawnień, zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Kierowca straci prawo jazdy i zmuszony będzie zdawać ponownie egzamin,  jeżeli w trakcie trwania drugiego już zakazu, zostanie zatrzymany bez uprawnień.

Nadmierna liczba osób w pojeździe.

Kierowca straci  prawo jazdy na trzy miesiące, jeżeli będzie przewoził w pojeździe: więcej niż 5 osób - niezgodnie z liczbą określoną w dowodzie rejestracyjnym - dotyczy to autobusu, lub więcej niż 2 w przypadku samochodu osobowego, ciężarowego lub w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy czy tez pojazd wolnobieżny.

Źródło: KPP Końskie

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama