Jedno kliknięcie, przelew i gotowe. Nowe buty, sukienka czy telefon komórkowy zamówione firmą kurierską otrzymamy w ekspresowym tempie. Tak działają dziś sklepy Internetowe. Zakupy w sieci są wygodne, szybkie oraz często dużo tańsze niż w tradycyjnych sklepach. Zachowajmy jednak rozsądek.
- Jeżeli mamy zamiar zakupić jakiś towar, przedmiot w sklepie internetowym, sprawdźmy czy ten sklep faktycznie istnieje, chociażby na forach internetowych. Kolejnym niebezpieczeństwem jest płatność elektroniczna. Sprawdźmy, czy jakiś oszust nie podszywa się pod adres jakiegoś sklepu internetowego. Jeżeli kupujemy w serwisach internetowych typu Allegro, sprawdźmy czy sprzedawca ma dużo komentarzy pozytywnych. Wybierajmy droższą formę zapłaty, najlepiej za pobraniem, wtedy możemy towar odebrać i sprawdzić jego zawartość – apeluje Tomasz Piwowarski, rzecznik prasowy z KPP w Busku-Zdroju.
Najczęściej, jeżeli dochodzi do oszustw w sieci, nieuczciwy sprzedawca wysyła nam paczkę, jednak nie zawiera ona tego, co zamówiliśmy w rzeczywistości.
- Często zdarza się, że ktoś zamiast telefonu komórkowego dostaje książki lub cegłę, która odpowiada masą lub kształtem zamawianego towaru – dodaje Tomasz Piwowarski.
Policja ostrzega również przed zakupem rzeczy pochodzących z kradzieży. Najczęściej złodzieje chcą pozbyć się rożnego rodzaju sprzętu elektronicznego.
Niestety nie ma reguły kto pada ofiarą nieuczciwych oszustów w sieci. Niezależnie od wieku, każdy z nas może zostać oszukany, jeśli nie zachowa szczególnych środków ostrożności, o czym warto pamiętać, ponieważ nie w każdej sytuacji policja jest w stanie nam pomóc i złapać oszusta.
- W większości docieramy do oszustów. Zdarza się, że ktoś prowadzi nieuczciwą sprzedaż z serwerów, które są poza granicami naszego kraju, wtedy jest to utrudnione lub niemożliwe do dotarcia do oszusta – dodał Piwowarski.
Za oszustwo w sieci sprzedającemu grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Napisz komentarz
Komentarze