Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta na okres 3 miesięcy. To pierwsza zaostrzona zmiana w przepisach.
- Jeżeli kierujący w okresie tych trzech miesięcy ponownie zostanie zatrzymany, ten okres zostaje wydłużony do 6 miesięcy. Jeżeli w okresie tych 6 miesięcy po raz kolejny kierujący zostanie zatrzymany, wtedy starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami – poinformował Tomasz Piwowarski, rzecznik prasowy KPP w Busku-Zdroju.
Na ten sam okres, czyli 3 miesięcy uprawnienia do prowadzenia pojazdów utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób.
- Kolejną nowością jest to, że również na 3 miesiące policjant zatrzyma prawo jazdy, jeżeli w pojeździe znajduje się więcej osób niż przewiduje zapis w dowodzie rejestracyjnym. Np. w pojeździe zarejestrowanym na 5 osób, kierowca będzie przewoził osiem osób wtedy prawo jazdy zostanie zatrzymane – dodał Piwowarski.
Projekt nowelizacji był wspólnym przedsięwzięciem trzech resortów. Oprócz rozwiązań zaproponowanych przez MSW, w dokumencie znalazły się propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju m.in. obowiązku zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej.
- Kolejną nowością jest obowiązek instalowania w pojazdach tzw. blokady „alcolock”. Polega to na tym, że osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, będą musiały taką blokadę w swoim samochodzie na własny koszt zamówić – dodał rzecznik.
Również od 17 maja wzrosną grzywny, które będą mogły nakładać sądy na kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości oraz dożywotni zakaz prowadzenia samochodu dla prowadzących pod wpływem alkoholu.
Napisz komentarz
Komentarze