Wpajali uczniom jak żyć zdrowo
Światowy Dzień Zdrowia przypadający na 7 kwietnia, co roku przypomina nam o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia i racjonalne odchudzanie. Z tej okazji w Busku-Zdroju corocznie odbywa się Forum Zdrowia skierowane do dzieci i młodzieży. To okazja, by od najmłodszych lat wpajać uczniom zasady zdrowego stylu życia.
Co roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera jako temat przewodni inny obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego. W tym roku jest to bezpieczeństwo żywności. WHO chce tym samym zwrócić szczególną uwagę na niebezpieczną żywność, która zawiera różnego rodzaju bakterie, wirusy, pasożyty i substancje chemiczne. Często są one powodem wielu chorób, począwszy od biegunki, kończąc nawet na nowotworach. W Busku-Zdroju Forum Zdrowia skierowane do dzieci i młodzieży odbyło się po raz trzynasty.
- Staramy się promować zdrową żywność, zdrowy styl życia, a dzisiaj wiemy, że nasza żywność w Polsce jest jeszcze zdrowa, ale żywność zawiera też wiele elementów, które nie wpływają dobrze nasz stan zdrowia - powiedział Jerzy Kolarz, starosta powiatu buskiego.
Podczas spotkania z młodzieżą zaproszeni eksperci poruszyli wiele ważnych i ciekawych tematów. M.in mówiono uczniom o tym, jak zdrowo się odżywiać, co powinna jeść młodzież w wieku szkolnym. Prezentację nt. „Jestem tym, co jem” przedstawiła Jadwiga Zapała ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
- Są takie zasady – kilka „U”. Na przykład urozmaicenie, przede wszystkim w diecie jest bardzo istotne, żebyśmy na talerzu mieli produkty ze wszystkich grup żywności - dodała mgr Jadwiga Zapała, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach.
Złe i nieracjonalne żywienie prowadzi do otyłości i nadwagi. Niestety w krajach wysokorozwiniętych, niemal powszechną epidemią stała się otyłość. Pochłaniane tonami fast foody, połączone z brakiem ruchu powodują prawdziwe spustoszenie w organizmie młodego człowieka. W Polsce ten problem nie jest tak poważny jak choćby w Stanach Zjednoczonych, jednak powoli dążymy do tego, że młodzież niechętnie uczestniczy w lekcjach wychowania fizycznego i coraz więcej młodych ludzi ma nadwagę.
- Niestety statystyki są takie, że jest to problem bardzo duży. Otyłość u dzieci i młodzieży jest problemem powszechnym – dodała mgr Joanna Kita, Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.
Dążenie do zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży, to również walka ze sklepikami szkolnymi. Od 1 września 2015 roku ma wejść w życie znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która zakłada, że z półek szkolnych sklepików mają zniknąć batoniki, cukierki i kolorowe napoje. Dopiero za kilka miesięcy okaże się, jak te regulacje będą wyglądały w praktyce.
Podczas Forum Zdrowia, na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury uczniowie zaprezentowali krótkie spektakle dotyczące zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania.
- 10.04.2015 14:40
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze