Przesiewowe badanie wzroku u dzieci jest proste i szybkie. Pozwala ono na wykrycie wad wzroku u dzieci we wczesnym stadium. Przeprowadzanie takich badań jest niezwykle ważne, gdyż nieskorygowane wady wzrok powodują u dzieci trudności w nauce czytania i pisania, niechęć do uczenia się, rozdrażnienie i zmęczenie.
- Badanie polega na pomiarze autoreflektometrem wad wzroku, czyli dalekowzroczność, bliskowzroczność i astygmatyzm - poinformował Jacek Świestowski, AUGEN MED Olsztyn.
Takie badanie można już wykonywać u niemowlaków, jednak najlepiej jest przeprowadzić je w wieku 2,5–3 lat, gdy dziecko już mówi i może współpracować z lekarzem. Po stwierdzeniu nieprawidłowości dziecko jest kierowane do lekarza okulisty.
- Jeżeli aparat wykryje jakąkolwiek z wad, rodzic dostaje informację od naszego lekarza, że powinien udać się do przychodni w celu powtórzenia badania. Badanie ma charakter przesiewowy - dodał Jacek Świestowski.
W przedszkolu „Słoneczko” co jakiś czas specjaliści przeprowadzają różnorodne badania. Przesiewowe badanie wzroku odbywało się już po raz kolejny, dzięki niemu dzieci z wadą wzroku badane kilka miesięcy temu udały się do okulisty.
- Badania odbywają się rokrocznie w celu wychwycenia podstawowych wad - powiedziała Anna Korczyńska-Wieloch, dyrektor Przedszkola „Słoneczko”.
Badania warto robić w każdym wieku. To, że w okresie przedszkolnym dziecko nie ma wady wzroku nie oznacza, że za dwa lata nie będzie jej miało. Przyczynić do tego może się nadmierne oglądanie telewizji lub częste korzystanie w komputera gdy dziecko już dorośnie.
Kolejne badanie wzroku zaplanowano za kilka miesięcy.
Napisz komentarz
Komentarze