W miniony wtorek podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego imienia Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie otrzymali dwa nowe mikrobusy do transportu swoich podopiecznych. Samochody zakupiono w ramach projektu współfinansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Czas na zmianę” w ramach programu „Wyrównywanie różnić między regionami II – likwidacja barier transportowych” oraz powiatu jędrzejowskiego.
- Program wyrównywania różnic między regionami to program, który ma kilka obszarów. Obszar A to jest zakup środków rehabilitacyjnych, obszar D to zakup środków transportowych. Są też obszary na niwelację barier architektonicznych, czy na stworzenie dodatkowych miejsc pracy. Jest to program, który działa cyklicznie od kilku lat i w tym roku też najprawdopodobniej będzie, ale aplikacje będą pod koniec roku, a rozliczenie w roku następnym – mówi Jadwiga Irla, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Udało się pozyskać w ubiegłym roku, w ramach projektu „Czas na zmiany” priorytet II z PRFON-u, dofinansowanie w 80%, przy 20% udziału powiatu, na zakup tych dwóch dużych samochodów, którymi dzieci będą mogły bezpiecznie dojeżdżać– mówi Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski.
Auta przede wszystkim poprawią komfort pracy pracowników placówek.
- Z racji tego, że dowozimy mnóstwo dzieci do ośrodka na codzienne zajęcia, czy do Warsztatu Terapii Zajęciowej, bo on również działa przy naszym ośrodku i otrzymał takie auto, dowozimy sporą grupę na codzienne zajęcia. Niewątpliwie komfort pracy wzrasta – mówi Agnieszka Zaczkowska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie.
W placówkach jest łącznie niespełna dwustu podopiecznych, którzy na co dzień potrzebują dojazdu na zajęcia, do szpitali oraz na wizyty u lekarzy i specjalistów.
- Ośrodek charakteryzuje się tym, że rozłożony i jego struktura jest bardzo bogata, znajduje się aż w trzech miejscowościach, więc komunikacja samochodami pomiędzy tymi ośrodkami jest konieczna – mówi Agnieszka Zaczkowska.
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wspiera wszystkie instytucje, które w swojej opiece mają rehabilitację społeczną, zdrowotną i zawodową osób niepełnosprawnych. Program wyrównywania różnic między regionami – obszar D powoduje likwidację barier transportowych i właśnie niektóre powiaty przystąpiły do tego programu – dodaje Jadwiga Irla.
Na dzień dzisiejszy kwota, która została przekazana na obszar D wynosi około 1,5 miliona złotych.
Napisz komentarz
Komentarze