- Cieszę się, że wielu młodych ludzi z całej Polski wraz ze swymi opiekunami mogło gościć w Stąporkowie. Jesteśmy świetnym ośrodkiem w centrum Polski na organizację tego rodzaju przedsięwzięć. Mamy bazę, mamy też tereny, którymi możemy się chwalić i promować nasz czarujący region – mówi burmistrz Dorota Łukomska, która patronowała zawodom.
Na starcie stanęło 58 zawodników z 18 ośrodków (okręgów, kół i klubów), tj. niewiele mniej niż na ubiegłorocznych letnich olimpiadach. Najlepszym wędkarzem okazał się ponownie zwycięzca ubiegłorocznych olimpiad młodzieżowych w tej konkurencji, startujący w grupie 16-latków Wojciech Osada z okręgu opolskiego PZW, który podobnie jak we wszystkich trzech zeszłorocznych startach odpowiedział poprawnie na wszystkie 39 pytań testowych i uczynił to najszybciej spośród wszystkich, bo w niecałe 3 minuty. Zwycięzcami w pozostałych dwóch kategoriach wiekowych byli Marek Kwieciński z okręgu Opole i Emilia Jurczak z okręgu Białystok.
Test sprawnościowy rozegrany na hali Widowiskowo-Sportowej w Stąporkowie pokazał, że młodzi wędkarze doskonale opanowali również umiejętność precyzyjnego nęcenia, co w czasie olimpiad wędkarskich weryfikowane jest przy pomocy piłek tenisowych i tarczy Arenberga. Najlepsi z nich osiągnęli zadziwiające rezultaty. Najciekawsza i stająca na najwyższym poziomie rozgrywka miała miejsce wśród 12-latków. Dwóch zawodników, Bartosz Gajewski z okręgu Mazowieckiego i wywodzący się z Koła PZW w Kazimierzy Wielkiej Dominik Matras, reprezentujący gospodarzy - okręg kielecki, osiągnęli identyczny wynik 196 pkt na 200 możliwych (tylko po dwie „ósemki" na 20 rzutów z odległości 8 metrów!). Konieczny był baraż, który też nie wyłonił zwycięzcy, ponieważ obaj młodzieńcy uzyskali identyczny wynik i to jeszcze lepszy (po 198 pkt). Dopiero przy drugiej dogrywce większą odpornością wykazał się Bartosz, który osiągnął najwyższy wynik całych zawodów, tj. 200 punktów!
Baraże o zwycięstwo były konieczne również w dwóch pozostałych kategoriach, przy czym wśród 14-latków najlepszy wynik - po 194 pkt uzyskało trzech zawodników, a wśród 16-latków, którzy mieli najtrudniej, bo „nęcili" z odległości 10 metrów, po 194 pkt rzuciło 2 zawodników. Zwycięzcami w tych dwóch kategoriach zostali Hubert Rakowski z Koła PZW Ciernik Tłuszcz (196 pkt w barażu) i Michał Łuczka z koła PZW nr 2 Żoliborz (194 pkt w barażu). Najbardziej rozbudowana, a przez to najciekawsza była rywalizacja w 3-boju spinningowym.
Tu jednak rzucało się w oczy bardzo duże zróżnicowanie poziomu sportowego uczestników zawodów. Nic w tym jednak dziwnego, skoro obok byłych i aktualnych medalistów mistrzostw Polski w castingu w kategoriach kadetów (Michał Sapigórski Mistrz Polski 2012 i 2014, Robert Mirek Mistrz Polski 2013, medaliści MP w latach 2012 - 2014 Bartosz Stawiński, Patryk Sapigórski, Maciej Witczak) oraz uczestników rywalizacji w Pucharze Polski w wędkarstwie rzutowym, na starcie stanęli też bardzo młodzi adepci tej dyscypliny sportu wędkarskiego, którzy treningi w castingu rozpoczęli niedawno.
Sport rzutowy ma to do siebie, że niewiele jest w nim przypadkowości. Najlepiej wytrenowani i najbardziej odporni na stres, nieuchronnie towarzyszący rywalizacji w tym sporcie, osiągnęli najlepsze wyniki również w Stąporkowie. Na uwagę zasługują jednak wyniki najlepszych, których nie powstydziliby się nawet najlepsi na świecie juniorzy. Najcenniejsze rezultatu uzyskali bracia bliźniacy z okręgu Mazowsze, tj. Michał i Patryk Sapigórscy, którzy uzyskali po 100 pkt w najtrudniejszej docelowej konkurencji 3-boju, tj. arenbergu. Podobny poziom zaprezentował Maciej Witczak z Poznania, który rzucił w docelach 96 i 95 pkt. Łączne wyniki w 3-boju uzyskane przez tę trójkę (283, 287 i 288 pkt) budzą wielki szacunek i świadczą o rosnącym poziomie sportowym czołówki młodzieży wędkarskiej w Polsce.
Absolutnym objawieniem zawodów w tej konkurencji okazał się Bartosz Stawiński z okręgu Poznań, który oddał 2 najdłuższe rzuty w całych zawodach, osiągając w 2 serii 19,92 m, a w trzeciej aż 21 metrów, co stanowi odpowiednik rzutu na odległość 70 metrów!
W łącznej klasyfikacji całej Olimpiady zwycięzcami zostali: w kategorii do 12 lat Bartosz Gajewski, do 14 lat Bartosz Krzyżak (obaj z okręgu mazowieckiego), natomiast do 16 lat Wojciech Osada z okręgu opolskiego PZW. Najlepszy wynik całych zawodów osiągnął przy tym Bartosz Krzyżak, który zajmował miejsca na podium we wszystkich trzech konkurencjach wielobojowych (2 razy drugie i raz pierwsze, co dało mu łącznie świetny wynik 5 punktów przyznawanych za miejsca).
Jeśli się przypomni, że Bartosz Krzyżak jest również doskonałym spławikowcem - aktualnym wicemistrzem świata w wędkarstwie spławikowym w kat. U-14, to łatwo przewidzieć, że już teraz jest faworytem do wygrania całego cyklu rozgrywek Olimpiad Młodzieży w Sportach Wędkarskich w 2015 roku.
W łącznej końcowej klasyfikacji Olimpiady w Stąporkowie zwyciężyły reprezentacje okręgów mazowieckiego przed opolskim i toruńskim.
Foto: Roman Łysiak
Napisz komentarz
Komentarze