Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu buskiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!
W okresie świąt wielkanocnych na polskich drogach w 188 wypadkach drogowych zginęło 31 osób, a 210 zostało rannych - poinformował we wtorek PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Najtragiczniejszy był poniedziałek, kiedy zanotowano 14 ofiar śmiertelnych.
Będziemy przedłużali paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19 - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Kleszcze przenoszą groźne choroby, zwłaszcza boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto chronić się przed ich ukłuciem m.in. poprzez odpowiedni ubiór, a także zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu – mówi lekarz epidemiolog Agnieszka Motyl.
Wzrost stóp procentowych najboleśniej odczują tzw. multidłużnicy, czyli osoby mające co najmniej 3 wierzycieli - powiedział PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki. Dodał, że takich dłużników jest w KRD ok. 580 tys., mają do oddania ok. 22 mld zł.
Święta Wielkanocne to szczególny czas. Pełen miłości, spokoju, wyciszenia i dobrych słów. Czas refleksji, czas na spotkania z najbliższymi.
Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,781 mln osób - poinformowała w sobotę rano Straż Graniczna. W piątek funkcjonariusze odprawili 24,4 tys. podróżnych, a w sobotę do godziny 7 rano - 5,4 tys.
Od wczesnych godzin porannych we wszystkich kościołach skarżyskich wierni podążali do kościołów, by poświęcić pokarm. Tradycyjnie w każdym koszyku powinny się znaleźć: sól, mięso, chleb i przede wszystkim jajko, które w wierze chrześcijańskiej symbolizuje nowe życie. Skąd wziął się zwyczaj święcenia pokarmów? Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku; z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. I właśnie około XII wieku zwyczaj ten przywędrował do Polski. Potwierdzają to źródła z przełomu XIII i XIV wieku. Dawno temu pokarmy święcono w domach. Należało poświęcić to wszystko, co miało zostać spożyte podczas śniadania wielkanocnego, dlatego przygotowywano ogromne kosze z jedzeniem. W późniejszym czasie pokarmy święcono na powietrzu, pod krzyżami lub na placach. W XVIII wieku święcenie przeniesiono do świątyń. [gallery ID=1437]
Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej i na odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się po zmroku, co symbolizuje zwycięstwo światłości nad ciemnością – powiedział PAP metropolita przemyski abp Adam Szal.Wielka Sobota jest ostatnim dniem triduum paschalnego. To czas oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. W Wielką Sobotę, aż do późnego wieczora, nie odprawia się mszy św., podobnie jak w Wielki Piątek.
Obyśmy obronili się przed podziałami, nieporozumieniami, które mogą stanąć na drodze naszej modlitwy; żeby język militarno-wojenny nie zakradł się do naszego życia religijnego - zaapelował kard. Kazimierz Nycz na zakończenie 26. Centralnej Drogi Krzyżowej, która w Wielki Piątek przeszła ulicami Warszawy.
W okresie świątecznym na drogach będzie więcej policyjnych patroli, w tym wyposażone w laserowe mierniki prędkości oraz wideorejestratory - poinformował PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Dodał, że na drogi wyjadą też policjanci z grup SPEED.
Już Wielki Piątek przyniesie ochłodzenie związane z napływającym od północy arktycznym powietrzem. W Wielkanoc będzie nie tylko zimno, ale i wietrznie. W górach zimowo - zapowiadają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.Według synoptyków IMGW w Wielkanoc możemy zapomnieć o wiosennej aurze. "Dni świąteczne z niską temperaturą i silniejszym wiatrem, na południu kraju możliwe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W górach zimowo" - poinformowali meteorolodzy.W Wielki Piątek zachmurzenie ma być duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Gdzieniegdzie wystąpią burze. Temperatura od 6-7 stopni nad morzem i 9 na zachodzie kraju oraz w dolinach górskich. Najcieplej będzie na wschodzie Podkarpacia - 15 stopni."Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni skręcający na północny. Nad morzem i w górach porywy do 65 km/h" - poinformował IMGW. Zapowiadając jednocześnie, że w nocy piątku na sobotę w górach może spaść nawet 5 cm śniegu, a na północy spodziewany jest lekki mróz. Tylko w centrum kraju i na południowym wschodzie noc będzie w miarę ciepła.W Wielką Sobotę na krańcach zachodnich bez opadów i więcej słońca. Poza tym zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. W Tatrach spaść go może nawet 12 cm. Możliwe opady krupy śnieżnej, czyli śniegowo-lodowej "kaszy". Będzie od 3 stopni w górach, 6-7 na wschodzie i nad morzem do 12 na zachodzie. Północny wiatr w porywach będzie osiągał do 55 km/h.W Wielką Niedzielę nie powinno już tak nieprzyjemnie wiać, ale na południu i południowym wschodzie prognozowane są przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W Karpatach opady śniegu."Najchłodniej będzie w kotlinach karpackich i nad morzem, ok. 5-6 stopni. Na wschodzie 8-9 stopni, a 12 na zachodzie" - zapowiedzieli synoptycy.Dopiero w Poniedziałek Wielkanocny na większym obszarze kraju słońce może nieśmiało wyjrzeć zza chmur, ale raczej nie na wschodzie i południu - tam wciąż będzie pochmurnie."Na Podkarpaciu i Pogórzu Karpackim opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, w Karpatach opady śniegu" - przekazał też IMGW. Temperatury podobne do niedzielnych: 7-8 stopni na południowym wschodzie, 12 st. C na zachodzie. Najchłodniej w kotlinach karpackich i nad morzem około 5-6 stopni. (PAP)
„Jeżeli o nich zapomnimy, to kamienie będą wołać o prawdę” - te słowa skierowano przede wszystkim do młodzieży, która licznie uczestniczyła w 82. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Kielcach. Głównym punktem uroczystości był VII Marsz Katyński. Hołd zamordowanym oficerom złożono także na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia Pozostańmy jeszcze w tematyce katyńskiej. W Pińczowie upamiętniono 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W środę w Sanktuarium Mirowskim odprawiono mszę św. w intencji żołnierzy polskich zamordowanych na wschodzie. Władze samorządu Województwa Świętokrzyskiego podpisały umowy z przedstawicielami Świętokrzyskiej Federacji Sportu w Kielcach oraz Świętokrzyskim Zrzeszeniem Ludowe Zespoły Sportowe na mocy którego dzieci i młodzież dostaną wsparcie poprzez prowadzenie zajęć, szkoleń a także imprez sportowych na terenie naszego regionu. Henryk Milcarz wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego komentuje na naszej antenie konferencję Antoniego Macierewicza i jego raport o zamachu w Smoleńsku. Do czego doprowadzi taka retoryka Rządu? Czy tak jak mówi Donald Tusk jest to intencja skłócenia polskiego społeczeństwa by zyskać poparcie przed wyborami? Zapraszam na fragment programu Kwadrans Polityczny Wielki Czwartek rozpoczyna w kościele katolickim najważniejsze dni Wielkiego Tygodnia: Triduum Paschalne zakończone Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego. O duchowym wymiarze tego czasu mówi ks. Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej Jerzy Karbownik. To było znakomite przygotowanie do przeżycia Wielkanocy. W Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej we wtorek i w środę Grupa Artystyczna Moniki Wójtowicz zaprezentowała swoją interpretację Męki Pańskiej. Rozpoczęła się gorączkowa przeprowadzka koneckiej biblioteki. Z gościnnych murów SP Nr 1, gdzie przez dwa lata znajdowała się biblioteka, książki, komputery, archiwalna prasa i wszystkie zasoby biblioteczne wracają do nowych, wyremontowanych pomieszczeń, bo rewitalizacja skrzydła zachodniego Urzędu Miasta w Końskich powoli się kończy Zespół Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu, to wyjątkowa placówka. Nie wiemy jak to się udało, ale w szkole uczniowie zaprzyjaźnieni są z nauczycielami, a nauczyciele nie pozwolą powiedzieć o uczniach złego słowa! Jak to się robi i jak udało się pokonać różnicę pokoleniową? Zapraszamy państwa do obejrzenia tego materiału.