Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 10:44
Reklama

Powiat buski

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu buskiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

Wiadomości Świętokrzyskie: jak marszałek marszałkowi w hali, hali nierównej, upinali loki na głowie

O kwestiach związanych z rozwojem gospodarki, sytuacją społeczną i finansową oraz inwestycjami, a także zmieniającym się ustawodawstwem dyskutowano podczas Konwentu Marszałków Województw w Kielcach. Gospodarzem obrad w tym roku było Województwo Świętokrzyskie. Świętokrzyska Policja wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kielcach pomaga w bezpiecznym podróżowaniu dzieci, które z Ukrainy trafiły do naszego regionu. Dorośli, często uciekając przed wojną, nie mają możliwości zapewnienia dzieciom bezpiecznej podróży w foteliku.Rozmowę z senatorem Krzysztofem Słoniem w Kwadransie Politycznym rozpoczęliśmy od analizy bieżącej sytuacji w Ukrainie. Zdaniem naszego gościa wojska rosyjskie są w stanie przegrupowania, by z dużą siłą uderzyć na Donbas. Polska podpisała umowę na zakup czołgów Abrams Pierwsze egzemplarze 28 sztuk,  mają się pojawić jeszcze w tym roku. To dobrze bo będzie się na czym szkolić.   Obecnie w gminie Końskie budowane są dwie sale gimnastyczne. Inwestycje, choć rozpoczęte w różnym czasie, to znajdują się na podobnym etapie. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest szansa, by mimo kłopotów, udało się jedną z inwestycji doprowadzić do szczęśliwego końca? To niewątpliwie jest atrakcja Ponidzia. Wąskotorowa kolejka Ekspres Ponidzia od wielu lat jest jedną z głównych atrakcji powiatów jędrzejowskiego i pińczowskiego. W ostatnich miesiącach zarzadzanie kolejka przechodziło z rąk do rąk. Wielu też szukało odpowiedniego finansowania dla tego przedsięwzięcia, bo kolejka wymagała inwestycji. Dzisiaj na parę tygodni przed rozpoczęciem turystycznego sezonu możemy mówić z optymizmem, że w tym roku turyści będą mogli skorzystać z uroków Ciuchci Ekspres Ponidzie Dużo działo się na głowach - loki i inne fantazyjne upięcia. Uczennice zaprezentowały swoje umiejętności fryzjerskie. „Wiosna, wiosna ach to Ty...” pod takim hasłem w piątek w Zespole Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach zorganizowano pokaz fryzjerski.

08.04.2022 17:49
Tajemnica nocnych wizyt rozwikłana
Tajemnica nocnych wizyt rozwikłana

Dziś w nocy dyżurny z buskiej komendy Policji dostał zgłoszenie, że 44 – latek z gminy Nowy Korczyn ujął kobietę podejrzewaną o kradzieże z włamaniem. Właścicielowi sklepu od około roku ginęły pieniądze z utargu. Do zdarzeń dochodziło w porze nocnej. Zgłaszający wytypował, że może chodzić o jedną z jego klientek. Dzisiejszej nocy pojazd 27 – latki ponownie pojawił się przed sklepem, ale tym razem właściciel zauważył ją. Kobieta salwowała się ucieczką. W ślad za nią ruszył poszkodowany, który wkrótce ją ujął i przekazał przybyłym na miejsce policjantom. Mężczyzna szacuje, że za sprawą 27 – latki stracił około 8000 złotych oraz wędliny o wartości 600 złotych. Kodeks karny za kradzież z włamaniem przewiduje karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.Od roku w jednym ze sklepów na terenie gminy Nowy Korczyn z kasetki ginęły pieniądze z utargu. Właściciel sklepu oszacował, że stracił około 8000 złotych. Ktoś wykorzystywał fakt, że drzwi do sklepu były otwarte, wchodził tam i za pomocą kluczyka wiszącego wewnątrz otwierał sobie kasetkę z pieniędzmi. Takich wizyt w porze nocnej było co najmniej 6. Oprócz pieniędzmi osoba ta nie gardziła także wędlinami znajdującymi się w sklepie. Tu straty mogły sięgnąć kwoty 600 złotych. Zgłaszający wytypował, że może chodzić o jedną z jego klientek. Dziś po północy 44 – letni właściciel sklepu zauważył pojazd, który podjechał pod jego posesję. Z auta wysiadła kobieta i ruszyła w stronę sklepu. Właściciel rozpoznał w niej osobę, która kilkukrotnie była nocą w okolicy jego posesji. Kiedy wyszedł z domu, kobieta zauważyła go, wsiadła do samochodu i w pośpiechu odjechała. W ślad za nią pojechał 44 – latek, informując jednocześnie o swoich spostrzeżeniach policjantów. Kobietę ujął po kilku kilometrach i przekazał w ręce przybyłego na miejsce policyjnego patrolu.       27 – letnia kobieta została zatrzymana w policyjnej celi. Dzisiaj będzie składał wyjaśnienia w tej sprawie. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Źródło: KPP w Busku – Zdroju

07.04.2022 07:21
W Świdnicy w wieku 112 lat zmarł Stanisław Kowalski – najstarszy Polak
W Świdnicy w wieku 112 lat zmarł Stanisław Kowalski – najstarszy Polak

W wieku 112 lat zmarł w Świdnicy (woj. dolnośląskie) Stanisław Kowalski, według mediów najstarszy mężczyzna w Polsce. Nestora pożegnała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

06.04.2022 07:28
Wiadomości Świętokrzyskie; Od premiera Tuska poprzez Ukrainę do układu słonecznego wirujących planet

Od wczesnych godzin porannych były premier i przewodniczący Rady Europy przebywa na ziemi świętokrzyskiej. Pobyt w województwie świętokrzyskim rozpoczął się w Starachowicach, gdzie lider Koalicji Obywatelskiej zapowiadał 20% podwyżki dla pracowników „budżetówki” oraz odniósł się do węgierskich wyborów parlamentarnych i wojny w Ukrainie.

04.04.2022 18:34
Tylko u nas! Donald Tusk podsumował wizytę w województwie świętokrzyskim
Tylko u nas! Donald Tusk podsumował wizytę w województwie świętokrzyskim

Poniedziałek był bardzo pracowity dla byłego premiera, przewodniczącego Rady Europy i lidera PO Donalda Tuska. Tusk objechał północną część województwa świętokrzyskiego, spotykał się z ludźmi i przekonywał do pomysłu 20% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Przewodniczący Po odniósł się także do wyborów, które w niedzielę odbyły się na Węgrzech. Cała rozmowa powyżej.

04.04.2022 17:57
Donald Tusk z wizytą w regionie świętokrzyskim. Mocne słowa o rządzących w Polsce i Orbanie

Od wczesnych godzin porannych były premier i przewodniczący Rady Europy przebywa na ziemi świętokrzyskiej. Pobyt w województwie świętokrzyskim rozpoczął się w Starachowicach, gdzie lider Koalicji Obywatelskiej zapowiadał 20% podwyżki dla pracowników „budżetówki” oraz odniósł się do węgierskich wyborów parlamentarnych i wojny w Ukrainie.

04.04.2022 13:07
Donald Tusk w Starachowicach proponuje 20-procentową podwyżkę dla pracowników "budżetówki"
Donald Tusk w proponuje 20-procentową podwyżkę dla pracowników "budżetówki"

Lider PO Donald Tusk postulował w poniedziałek w Starachowicach 20-procentową podwyżkę dla pracowników tzw. budżetówki, czyli służby zdrowia, oświaty, kultury oraz urzędników. W czasach, kiedy inflacja zbiera żniwo, musimy ratować duże grupy zawodowe - mówił.

04.04.2022 10:02
Są już badania noworodków w kierunku SMA
Są już badania noworodków w kierunku SMA

Noworodki urodzone w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, od tego tygodnia, mają wykonywane badania przesiewowe w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Analizy na potrzeby ośrodka w Kielcach będzie wykonywał warszawski Instytut Matki i Dziecka.

03.04.2022 14:15
Przeżyjmy to jeszcze raz. Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia
Przeżyjmy to jeszcze raz. Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia

W imieniu Pauliny Pałki zapraszamy Państwa do obejrzenia najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.

03.04.2022 10:42
Wszystkie drogi krajowe przejezdne; pracuje 525 pojazdów zimowego utrzymania
Wszystkie drogi krajowe przejezdne; pracuje 525 pojazdów zimowego utrzymania

W niedzielę rano wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci dróg krajowych pracuje 525 pojazdów do zimowego utrzymania - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

03.04.2022 07:20
Wszystkie drogi krajowe są przejezdne; na drogach pracują 662 pojazdy zimowego utrzymania
Wszystkie drogi krajowe są przejezdne; na drogach pracują 662 pojazdy zimowego utrzymania

W sobotę rano wszystkie drogi krajowe są przejezdne, pracują na nich 662 pojazdy do zimowego utrzymania - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w porannym komunikacie. W kraju przejazd utrudniają błoto pośniegowe, opady śniegu, śniegu z deszczem.GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę.W komunikacie poinformowano, że błoto pośniegowe występuje na terenie województwa: mazowieckiego w centralnej i wschodniej części województwa; lubelskiego na: dk 2 odc. Biała Podlaska – granica Państwa, dk 63 odc. Radzyń Podlaski – granica Państwa, dk 82 odc. Głębokie – granica Państwa; podlaskiego na: dk 61 odc. Augustów – gr. woj. mazowieckiego.Opady śniegu, śniegu z deszczem występują na terenie województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego, opolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, dolnośląskiego.GDDKiA przypomniała, że w sobotę na południu kraju przewidywane jest zachmurzenie całkowite i duże z opadami śniegu; na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże oraz gdzieniegdzie przelotny śnieg.Prognozowana wysokość opadów od 8 mm do 10 mm na południu i południowym wschodzie. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 8 cm w górach i około 5 cm w rejonach podgórskich i na południowym wschodzie.Temperatura maksymalna wyniesie na południowym wschodzie od -2 st. do 1 st.; na pozostałym obszarze od 2 do 7 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, na zachodnim wybrzeżu także silny, od 30 km/h do 45 km/h, porywisty, z kierunków północnych. Na wybrzeżu porywy wiatru do 75 km/h, w Sudetach do 70 km/h. Lokalnie zawieje śnieżne. (PAP)

02.04.2022 05:52
Od 1 kwietnia zmiany w zasadach zlecania i wykonywania testów na koronawirusa
Od 1 kwietnia zmiany w zasadach zlecania i wykonywania testów na koronawirusa

 Od 1 kwietnia w aptece i punkcie wymazowym nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego. O zleceniu takiego testu zdecyduje lekarz. Natomiast na test PCR skieruje pacjenta, jeśli uzna to za konieczne, przed przyjęciem do szpitala, Równocześnie zniknęła możliwość samodzielnego umówienia się na test PCR. "Od 1 kwietnia br. testy antygenowe nie będą realizowane w aptekach oraz punktach wymazowych. Testy antygenowe będą mogły być wykorzystywane w diagnostyce prowadzonej przez lekarza POZ" - zaznaczyło biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia. Wcześniej, bo od poniedziałku 28 marca, przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.O wykonaniu diagnostyki decyduje lekarz, który opiekuje się pacjentem. Sam wynik szybkiego testu antygenowego, który znany jest po kilku lub kilkunastu minutach, jest wystarczający, by potwierdzić zachorowanie na COVID-19. "Do lekarza, który sprawuje opiekę nad pacjentem, należy ostateczna decyzja odnośnie postawienia diagnozy w oparciu o objawy i/lub wynik/wyniki testu" - przekazało PAP biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.Natomiast drugi rodzaj testów diagnostycznych - test genetyczny (molekularny) PCR lekarz będzie mógł zlecić przed przyjęciem pacjenta do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. To test wykrywający, czy w danej próbce znajduje się materiał genetyczny (RNA) wirusa SARS-CoV-2. "W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem” – wskazał Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent, u którego lekarz zdiagnozuje chorobę COVID-19 - jeśli jego stan nie będzie wymagał pobytu w szpitalu - otrzyma zwolnienie i powinien, na czas choroby, pozostać w domu. Taka samoizolacji powinna trwać minimum 7 dni. Narodowy Fundusz Zdrowia, w najnowszych zaleceniach postępowania diagnostycznego, nie zaleca rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów bezobjawowych (bez gorączki lub objawów infekcji dróg oddechowych) przed wizytą w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) i przed planową lub nagłą hospitalizacją, jak również w POZ pacjentów z gorączką i objawami infekcji dróg oddechowych. Szybką ścieżkę diagnostyczną (testy antygenowe) lekarz powinien rozważyć u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Natomiast w przypadku pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu nasilonych objawów infekcji dróg oddechowych fundusz rekomenduje szybkie testy antygenowe lub genetyczne (RT-PCR, RT-LAMP), a w przypadku ujemnego wyniku testu antygenowego lub RT-LAMP u osób z utrzymującymi się objawami choroby rozważenie wykonania testu RT-PCR. W przypadku testów RT-PCR wyizolowany materiał genetyczny powielany jest w warunkach wielokrotnych zmian temperatury w teście, a w przypadku testów RT-LAMP - w stałej temperaturze. Jednocześnie NFZ uświadomił, że wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 przed przyjęciem pacjenta do szpitala (w trybie nagłym lub planowym), poradni, ośrodka rehabilitacji lub uzdrowiska czy sanatorium jest nieuprawnione. Testy diagnostyczne służące wykryciu koronawirusa od 1 kwietnia nie są już finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, ale w ramach obowiązujących umów funduszu z placówkami medycznymi. Dla pacjentów pozostają nadal bezpłatne. W dalszym ciągu też wpisywane są do systemu teleinformatycznego Centrum e-Zdrowia (EWP), służącemu m.in. przetwarzaniu danych osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu lub zakażonych tym wirusem. Zgodnie też z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii test w kierunku SARS-CoV-2 może być wykonany jako badanie przesiewowe przy użyciu wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro, jeśli jego czułość (zdolność do wykrywania wirusa w danej próbce) wynosi 85 proc. lub powyżej, a swoistość (niemożność wykrycia w teście jakiegoś innego patogenu i pomylenia go z poszukiwanym patogenem) równa się 97 proc. lub przekracza tę wartość. Od początku wykrycia pierwszego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce, czyli od 4 marca 2020 roku badania diagnostyczne potwierdziły 5 mln 962 tys. 931 przypadków COVID-19, a choroba przyczyniła się do śmierci 115 tys. 173 osób. Równocześnie laboratoria przebadały - pod kątem wykrycia zakażenia tym wirusem - 35 mln 646 tys. 332 próbki. Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej, odkąd otrzymali takie uprawnienia, czyli od 5 września 2020 roku zlecili swoim pacjentom 8 mln 34 tys. 252 testy.(PAP)

01.04.2022 08:07
Reklama