Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 03:32
ZOBACZ:
Reklama
Reklama
Powiat kielecki:

Łagów

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z gminy Łagów  – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

Łagów dożynki
Dożynki gminne w Łagowie

Rolnicy z gminy Łagów dziękowali w niedzielę za plony.

20.08.2018 11:00
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sędku czekają na chętnych
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sędku czekają na chętnych

Osoby z różnymi niepełnosprawnościami znajdują tu zrozumienie i opiekę fachowców. Warsztat Terapii Zajęciowej w Sędku w gminie Łagów czeka na chętnych, którzy od nowego roku chcą skorzystać z pomocy placówki. Zgłoszenia należy składać do 15 września.  Od 26 lat żyje w ciemnościach, ale każdego dnia przyświeca mu jeden cel - odnaleźć radość życia. Paweł Krzemiński mimo swej niepełnosprawności wciąż podejmuje nowe wyzwania.  Ułożenie puzzli to dla niego żaden wyczyn.  - Nie miałem co robić i postanowiłem je układać, teraz nawet 160 elementów - mówi Paweł Krzemiński. W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Sędku Paweł Krzemiński może rozwijać swoje pasje. Od wielu lat wyplata z wikliny, później jego prace sprzedawane są na kiermaszach, dzięki temu czuje się potrzebny. Tak jak trzydziestu innych podopiecznych placówki. Teraz jest szansa, dla innych. - Każdego roku możemy wnioskować do PCPR o zwiększenie kwoty dofinansowania i teraz czekamy na zgłoszenia chętnych, aby poznać ich liczbę - mówi Wioletta Kozłowska, kier. Dziennego Domu Pobytu „Otwarte Serca”. Podopieczni mogą  korzystać z terapii w pięciu pracowniach: gospodarstwa domowego,  rękodzielniczej, komputerowej, muzycznej i rehabilitacyjnej. Pomoc przeznaczona jest dla niepracujących dorosłych osób, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. W bezpłatnych warsztatach uczestniczyć mogą mieszkańcy gmin Łagów, Bieliny, Nowa Słupia i Raków. Zgłoszenia należy składać do 15 września telefonicznie (pod numerem tel. 41 389 70 13) lub osobiście w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Dziennym Domu Pobytu Otwarte Serca w Sędku. Jest też propozycja dla osób starszych. Na piętrze budynku powstał Dzienny Dom Senior Wigor. - Teraz mamy komplet, ale od przyszłego roku być może więcej osób będzie mogło korzystać z zajęć – mówi Wioletta Kozłowska, kier. Dziennego Domu Pobytu „Otwarte Serca”. Dom Senior Wigor powstał w styczniu 2017 roku dzięki rządowemu wsparciu, projekt jest współfinansowany przez gminę Łagów. Natomiast Warsztat Terapii Zajęciowej w Sędku działa od 2015 roku.

10.08.2018 13:13
Zabytkowa studnia przy Rynku po renowacji

Służyła mieszkańcom Łagowa już w średniowieczu, była jedynym źródłem wody w okolicach Rynku. Przez lata niszczała, dziś studnia przy  kościele parafialnym stała się wizytówką miasta. Prace renowacyjne kosztowały kilkanaście tysięcy złotych.

08.08.2018 11:43
Dofinansowanie dla sołectw Łagów, Nowa Zbelutka i Sadków
Dofinansowanie dla sołectw Łagów, Nowa Zbelutka i Sadków

55 sołectw z terenu powiatu kieleckiego otrzymało dofinansowanie w ramach pilotażowego „Programu dla sołectw”. 270 tys. zł. będzie przeznaczone m.in. na stroje ludowe dla kół gospodyń wiejskich, mundury dla druhów, wyposażenie kuchni i sprzęt do nauki gotowania, oraz na doposażenie siłowni zewnętrznych i placów zabaw.

02.08.2018 08:17
Festiwal Zielarstwa i Bieg „Dla Zdrowia” 2018
Festiwal Zielarstwa i Bieg „Dla Zdrowia” 2018

Tradycyjnie, w przeddzień Dni Łagowa i Honorowego Krwiodawstwa na Rynku w Łagowie odbył się III Ogólnopolski Festiwal Zielarstwa. Misją tegorocznego Festiwalu było ocalenie od zapomnienia wiedzy naszych przodków na temat ziół i ziołolecznictwa. Uczestniczyli w nim doświadczeni współcześni zielarze, kosmetolodzy, dietetycy, regionaliści i etnografowie. Podczas Festiwalu odbyły się bliskie spotkania z ziołami w kuchni, w kosmetyce i w rozwoju duchowym. Nie zabrakło też strefy zdrowia i możliwości zgłębiania tajemnic medycyny niekonwencjonalnej. Do tego jak zawsze mnóstwo atrakcji dla najmłodszych oraz kiermasz naturalnych, ekologicznych produktów z całej Polski. Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Zielarstwa podzielona została na sześć paneli tematycznych: zdrowie i wykłady "ziołowe diety prozdrowotne świata", kulinaria , w tym m.in. Festiwalowa Kuchnia Społeczna - warsztaty kulinarne z dodatkiem dzikich roślin jadalnych prowadzone przez Pana Maksymiliana Przybylskiego - hit III Festiwalu. Ponadto odbyły się wykłady komercyjne w takich dziedzinach jak botanika, kosmetyka czy rozwój duchowy. Dla dzieci prowadzone były bezpłatne  warsztaty m.in. „ziołowe lalki szczęścia”, „warsztaty serowarskie”, „z życia owadów”, ZERO WASTE, „Joga śmiechu”. III Ogólnopolski Festiwal Zielarstwa otworzył burmistrz Paweł Marwicki, zastępca burmistrza  Zbigniew Meducki oraz Beata Cichopek i Beata Starzyk ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Małych Producentów Żywności "Eko – Bazar” - organizatorki oraz pomysłodawczynie  Festiwalu Zielarstwa w Łagowie.  Na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piotrowie, po czym odbyły się konkursy dla najmłodszych z nagrodami. Kapela Łysogórska wystąpiła z największymi ludowymi przebojami, a po raz pierwszy Festiwalowi Zielarstwa towarzyszył I Łagowski Bieg „Dla Zdrowia” 2018, wzięło w nim udział 56 uczestników, w tym 42 mężczyzn i 14 kobiet. W kategorii mężczyzn po 5 km trasie pierwszy na mecie z czasem 15,58 min. pojawił się Sylwester Lepiarz, kolejne miejsca zajęli Tomasz Biskupski, Damian Kutera, Michał Karasiński, Michał Jagiełło. Natomiast w kategorii kobiet pierwsza była Olga Pierzak i kolejno: II miejsce Dominika Łukasiewicz, III – Kinga Brzeszkiewicz, IV Klaudia Lasocka i V – Malwina Żubrowska. III Festiwal Zielarstwa w Łagowie zakończyła dyskoteka pod gwizdami z DJ AMIGO.   [gallery ID=295]

10.07.2018 07:11
Świętują, dbają o zdrowie i pomagają. XX Dni Łagowa
Świętowali, dbali o zdrowie i pomagali innym. Za nami XX Dni Łagowa

Wiele atrakcji czekało na mieszkańców z okazji XX Dni Łagowa. Występy lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, utalentowanej wokalnie i tanecznie młodzieży z terenu gminy to tylko niektóre z nich. Łagowianie nie tylko świętowali, ale również dbali o zdrowie i pomagali innym. Święto miasta połączono z akcją honorowego oddawania krwi. XX Dni Łagowa odbyły się niedzielę,  była to kolejna okazja do świętowania przywrócenia praw miejskich po niemal 150 latach. Łagowianie nie tylko świętowali, ale również dbali o zdrowie i pomagali innym. XX Dni Łagowa połączono z akcją honorowego oddawania krwi. Przy ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ustawiła się długa kolejka chętnych do rejestracji i podzielenia się z innymi cząstką siebie. Punkt pobrań zorganizowano w Urzędzie Miasta. Na pomoc mieszkańców Łagowa liczy dziesięcioletnia dziewczynka z gminy Bieliny. Na płycie rynku stanął też cytobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w którym kobiety mogły skorzystać z profilaktycznych badań cytologicznych. Najmłodsi mogli bawić się na darmowych zjeżdżalniach, nie zabrakło też swojskiego jedzenia i regionalnego rękodzieła, na stoiskach prezentowały się lokalne stowarzyszenia. Wiele atrakcji czekało na mieszkańców z okazji XX Dni Łagowa. Występy utalentowanej wokalnie i tanecznie młodzieży, a także lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, to tylko niektóre z nich. Tradycyjnie było coś dla ducha, ale też dla ciała. Zabawa w Łagowie trwała przez cały dzień, gwiazdą wieczoru był zespół Power Play, a święto miasta zakończyła potańcówka z zespołem Jolana.   [gallery ID=292]

09.07.2018 13:40
W Nowej Zbelutce powstaje świetlica

W Nowej Zbelutce w gminie Łagów trwa budowa świetlicy wiejskiej. Inwestycja była możliwa dzięki współpracy samorządu ze Stowarzyszeniem „Wolni Polacy”. Wspólnie pozyskano pieniądze na realizację prac. W nowej świetlicy każdy mieszkaniec znajdzie miejsce dla siebie.

26.06.2018 13:22
Rozpoczęła się przebudowa boiska przy Zespole Szkół w Łagowie

Rozpoczęła się przebudowa boiska przy Zespole Szkół w Łagowie. Trawiastą nawierzchnię zastąpi sztuczna, przebudowane zostaną też trybuny, pojawią się nowe oświetlenie i nagłośnienie stadionu. Zmodernizowana zostanie również hala sportowa, a w salach przyrodniczych pojawią się nowe pomoce dydaktyczne.

21.06.2018 11:47
Konkurs  „Niepodległość, wolność i sacrum w twórczości prof. Wincentego Kućmy”
Konkurs „Niepodległość, wolność i sacrum w twórczości prof. Wincentego Kućmy”

„Niepodległość, wolność i sacrum w twórczości prof. Wincentego Kućmy” to hasło konkursu, który odbył się 12 czerwca w Urzędzie Miasta i Gminy w Łagowie.

13.06.2018 09:58
„Historia i walory turystyczne Łagowa” -  konferencja naukowa
„Historia i walory turystyczne Łagowa” - konferencja naukowa

„Nad wszystko inne - ceń strony rodzinne” pod takim hasłem 8 czerwca odbyła się konferencja naukowa w Szkole Podstawowej w Łagowie. Konferencja zorganizowana została przez Urząd Miasta i Gminy w Łagowie wspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Łagowie z okazji przywrócenia praw miejskich dla Łagowa. Program konferencji podzielony został na trzy sesje naukowe: „Historia – Łagów w dokumentach i kronikach”, „Geologia atutem gminy Łagów” oraz „Łagów, gmina Łagów – czasy współczesne”. Część pierwszą otworzył prof. dr hab. Janusz Zdebski. Dyskusja dotyczyła m.in. historii Łagowa zawartej w kronikach Jana Długosza, dr Cezary Jastrzębski mówił o opisach krajoznawczych Łagowa, a  prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk o bitwach w rejonie Łagowa.  Drugą część poprowadzili dr Małgorzata Ludwikowska – Kędzia i dr Małgorzata Wiatrak, które przedstawiły prezentację pn. „Potencjał geoturystyczny gminy Łagów”, kolejno wykład pt. „Jaskinia Zbójecka w Łagowie jako dziedzictwo geologiczne i potencjalny obiekt geoturystyczny”  zreferowali dr Jan Urban i Pan Andrzej Kasza z Speleoklubu Świętokrzyskiego w Kielcach, który dodatkowo mówił o „Poszukiwaniu rud uranu w Winnej koło Łagowa w latach 1952-1956”. Ciekawą prezentację o najnowszych odkryciach geologicznych w gminie Łagów przedstawił dr Piotr Szrek.  W części drugiej znalazł się także wykład pt. „Zbójecka mapa nieba – propozycje także dla turystów niepełnosprawnych” w wykonaniu Pana Marcina Drabika. Ostatnia część konferencji poświęcona była czasom współczesnym dotyczącym Łagowa i całej gminy Łagów. Sesję otworzył ks. dr Andrzej Miller Honorowy Obywatel Gminy Łagów, który opowiedział o postaci księdza Kazimierza Kończaka – najdłużej pracującego proboszcza w łagowskiej parafii. Kolejno wystąpili: mgr Piotr Krawczyk  z referatem „Żydzi z Łagowa we wspomnieniach i dokumentach”, Pan Ryszard Garus „Znakowane szlaki turystyczne i rowerowe w gminie Łagów” i Pani Halina Girczys – Janowicz Prezes UTW w Łagowie, która opowiedziała o działalności uniwersytetu. Na zakończenie konferencji uczestnicy odbyli wycieczkę wzdłuż planowanej trasy geoturystycznej.  [gallery ID=254]Podczas konferencji odbył się także wernisaż prac wykonanych przez członków Stowarzyszenia Artystów Plastyków Świętokrzyskich z Kielc, którzy w ramach III już pleneru malarskiego w gminie Łagów wykonali dla nas następujące prace: „Zachód Słońca”, „Łagów – fragment Rynku”, „  Łagów – Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Łagowie”, „Łagów”, „Wierzby”, „Kapliczka”, „Łagów chata z kuźnią”, „Mućka i bociany – Wiśniowa”, „Stara architektura Łagowa”, „Łagów – Brama do wieczności”, „Jaskinia”, „Krajobraz Świętokrzyski”, „Kapliczka w Rudzie”, „Gołoborze o poranku”, „Sad Gospodarzy” i „Polna droga”. Obrazy namalowane zostały techniką olejną i akrylem.  [gallery ID=255] Efektem końcowym zorganizowanej konferencji naukowej jest książka wydana pod redakcja dr Jadwigi Kamińskiej pod tytułem „Historia i walory turystyczne Łagowa”. Książka ta jako wydanie pokonferencyjne zawiera wszystkie zagadnienia podjęte na konferencji i będzie stanowić doskonały materiał promocyjne Miasta i Gminy Łagów. źródło:UMiG Łagów

13.06.2018 09:45
Burmistrz Łagowa Paweł Marwicki u prezydenta RP Andrzeja Dudy
Burmistrz Łagowa Paweł Marwicki u prezydenta RP Andrzeja Dudy

W piątek, 25 maja 2018 r. burmistrz Paweł Marwicki na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP wziął udział w spotkaniu z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim jako jedyny przedstawiciel samorządu z powiatu kieleckiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego, który uważa się za symboliczną datę narodzin polskiego samorządu lokalnego podkreślał, że służba społeczeństwu to istota samorządu; trzeba mieć powołanie do tej służby, ale trzeba mieć też odwagę. Wszyscy wiemy, że to jest bardzo poważne wyzwanie związane z wieloma trudnościami. Prezydent zwracał uwagę, że prawdziwym podmiotem służby ludzi, którzy są samorządowcami są ich współobywatele, współmieszkańcy. Wyraził także ogromne podziękowanie za przybycie i wspólne świętowanie obecnym w Kancelarii Prezydenta przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego i przedstawicielom zrzeszeń JST, które dyskutuje nad prawem samorządu terytorialnego. W trakcie uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju samorządu terytorialnego oraz w działalności na rzecz społeczności lokalnej. Samorządowcy zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego, za działalność społeczną i publiczną i za osiągnięcia w pracy samorządowej. Samorządowcy zostali także odznaczeni złotym, srebrnym i brązowym krzyżem za zasługi w działalności społecznej i samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej. Prezydent RP Andrzej Duda dziękując za obecność w Pałacu Prezydenckim i gratulując odznaczonym, złożył samorządowcom życzenia na kolejny rok działania polskiego samorządu, na ten rok wyborczy, który dla wielu będzie rokiem kolejnego wyzwania. Prezydent zakończył swoje wstąpienie słowami „Proszę, żebyście pamiętali, że tutaj, w Pałacu Prezydenckim jest człowiek, który dobrze życzy polskiemu samorządowi terytorialnemu, który szanuje polski samorząd terytorialny i szanuje wszystkich tych, którzy traktują swoją pracę w samorządzie jako służbę dla bliźnich, dla społeczeństwa, jako służbę Bogu i Polsce”. [gallery ID=234]Źródło: UMiG Łagów

07.06.2018 13:49
Konferencja naukowa - "Historia i Walory Turystyczne Łagowa"
Konferencja naukowa - "Historia i Walory Turystyczne Łagowa"

Z okazji przywrócenia praw miejskich dla Łagowa Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łagowie oraz Burmistrz Miasta i Gminy Łagów serdecznie zapraszają na konferencję naukową pt."Historia i Walory Turystyczne Łagowa", która odbędzie się w dniu 8 czerwca 2018 r. o godz. 09:00 w Szkole Podstawowej w Łagowie. PROGRAM  KONFERENCJI NAUKOWEJ  w ŁAGOWIE godz. 9.00 – S E S J A   I      „HISTORIA  -  ŁAGÓW w DOKUMENTACH I KRONIKACH”•    Wprowadzenie - prof. dr hab. Janusz Zdebski (Wszechnica Świętokrzyska Kielce).•    dr Andrzej Rembalski (Wszechnica Świętokrzyska Kielce) „Łagów w Rocznikach czyli Kronikach sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza”.•    dr Cezary Jastrzębski (Inst. Geogr.UJK Kielce) – „Łagów w opisach krajoznawczych”•    Prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk (Biblioteka Jagiellońska Kraków) – „O bitwach i potyczkach w rejonie Łagowa”.•    mgr inż. Andrzej Zagnieński –„ Historia Nadleśnictwa Łagów”.PRZERWA KAWOWA 10.30-10.55godz. 11.00 S E SJ A   II   -„ G E O L O G I A     ATUTEM   GMINY   ŁAGÓW”•    dr Małgorzata Ludwikowska  - Kędzia (Inst. Geogr. UJK Kielce), dr Małgorzata Wiatrak ( Polit. Świętok. Kielce): „Potencjał geoturystyczny gminy Łagów”.•    dr Jan Urban (IOP PAN Kraków), Andrzej Kasza(Speleoklub Świętokrzyski w Kielcach): „Jaskinia Zbójecka w Łagowie jako dziedzictwo geologiczne i potencjalny obiekt geoturystyczny”.•    mgr inż. Marcin Drabik – „Zbójecka mapa nieba – propozycja także dla turystów niepełnosprawnych”•    dr Piotr Szrek (PIG Warszawa): ”Najnowsze odkrycia geologiczne w gminie Łagów”.•    Speleolog Andrzej Kasza (Speleoklub Świętokrzyski w Kielcach) – „Poszukiwania rud uranu w Winnej koło Łagowa w latach 1952-1956”.PRZERWA KAWOWA 12.15 – 12.35godz.12.40  S E S J A    III   -„ ŁAGÓW, GMINA ŁAGÓW   -   CZASY   WSPÓŁCZESNE”•    ksiądz dr Andrzej Miller –„Postać księdza Kazimierza Kończyka – najdłużej pracującego proboszcza w parafii św. Michała Archanioła w Łagowie”•    mgr Piotr Krawczyk (UMiG Chmielnik) – „Żydzi z Łagowa we wspomnieniach i dokumentach”•    Autor Przewodników Ryszard Garus (Wyd. JP Kielce) – „Znakowane szlaki turystyczne i rowerowe   w gminie Łagów”•    Prezes UTW Łagów mgr Halina Girczys – Janowicz - „Działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łagowie”.•    PODSUMOWANIE KONFERENCJI.•     Ok. godz. 14.45 WYCIECZKA AUTOKAROWA DLA ZAPROSZONYCH GOŚCI „PLANOWANA  TRASA   GEOTURYSTYCZNA  w  GMINIE  ŁAGÓW”.

07.06.2018 13:45
Reklama