To oni często są pierwsi na miejscu zdarzenia, od ich wyszkolenia zależy ludzkie zdrowie i życie. Strażacy ochotnicy z gminy Łagów doskonalili swoje umiejętności.
- Jest to szkolenie czyli taki czas kiedy możemy wzajemnie uczyć się od siebie i wymieniać się doświadczeniami, o tyle ważne, że uczestniczą w nim druhowie ze wszystkich jednostek OSP z gminy Łagów - mówi dh Zdzisław Zwoliński, Komendant Gminny OSP w Łagowie.
Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP i jednocześnie burmistrz Łagowa Paweł Marwicki, przyjął meldunek i rozdzielił zadania. Najpierw spotkanie z policjantami i przypomnienie zasad kierowania ruchem czy zabezpieczenia miejsca wypadku.
- Jeżeli zdarzenie wydarzyło się na łuku drogi, to musimy ocenić jak wygląda okolica, w którym miejscu najlepiej dać te sygnały – mówi st. sierż. Joanna Żelezik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Kielcach.
Następnie wykład na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przeprowadził go dr n. med. Grzegorz Gałuszka, później ćwiczenia praktyczne. Ochotnikom, wskazówek udzielał Mistrz Polski w ratownictwie medycznym Jakub Kasiński.
- Mieliśmy okazję zapoznać się i przećwiczyć postępowanie w stanach nagłych przy zatrzymaniu krążenia. Każdy powinien zdawać sobie sprawę jak należy udzielić pierwszej pomocy – mówi Jakub Kasiński, ratownik medyczny.
Wszystko po to, by druhowie z gminy Łagów, jeszcze lepiej mogli dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i służyć pomocą. W tym celu zorganizowano też symulacje wypadku drogowego. Do akcji przystąpiły trzy jednostki OSP.
- Dwie osoby uwięzione w pojeździe z podejrzeniem urazu kręgosłupa, zablokowane drzwi auta, musimy przeprowadzić ewakuację - mówi dh Zdzisław Zwoliński, Komendant Gminny OSP w Łagowie.
Jednostka OSP z Łagowa znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i na co dzień uczestniczy w akcjach koordynowanych przez Państwową Straż Pożarną. Szkolenie obserwowali mieszkańcy gminy i przedstawiciele PSP w Kielcach.
Napisz komentarz
Komentarze