Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu kieleckiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!
Z okazji zbliżającego się zakończenia roku szkolnego i początku wakacji oraz wręczenia nagród w konkursie „Twórczość Leonarda da Vinci oczami dziecka” Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu zorganizowało piknik popularno-naukowy dla młodzieży szkolnej. Przez cały dzień na najmłodszych czekało wiele zabaw i konkursów z nagrodami.
Dąb „Bartek” – jeden z najstarszych dębów szypułkowy w naszym kraju, żywy pomnik przyrody oraz symbol Zagnańska. Drzewo narażone jest na wiele niebezpiecznych czynników, stąd wiele starań o to, by zachować je możliwie w jak najlepszym stanie. Pobrany z pędów genotyp posłuży do sklonowania „Bartka” i kto wie, może już niedługo każdy będzie mógł wyhodować swojego własnego „Bartusia”.
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło po godzinie 5 rano w niedzielę na terenie Gnieździsk, w powiecie kieleckim. Śmierć na miejscu w wyniku obrażeń poniósł 38-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu włoszczowskiego.
W powiecie jędrzejowskim, w miejscowości Kotlice doszło do wypadku. Trzech rannych przewieziono do szpitala.
Dla Granatu Skarżysko finał Pucharu Polski na szczeblu okręgu świętokrzyskiego miał być uwieńczeniem wspaniałego sezonu 2013/2014 i potwierdzeniem, że skarżyska jedenastka jest najlepsza w regionie.
Chęciny odwiedzili geolodzy z różnych zakątków Europy. Rozegrano Międzynarodowe Cykliczne Zawody Sportowe Służb Geologicznych.
Kamieniołom Rzepka w gminie Chęciny już niedługo stanie się jednym wielkim placem budowy. Wszystko za sprawą projektu Uniwersytetu Warszawskiego, który planuje postawić tu nowoczesne Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej. Mimo iż prace są w początkowej fazie, wykonawca planuje oddać obiekt do użytku jeszcze w tym roku.
Okazała, renesansowa kamienica w zabudowie szeregowej, niegdyś służąca za karczmę, dziś najbardziej znany ośrodek kulturalny w Chęcinach. Tak w skrócie można opisać Niemczówkę – wybudowany w 1570 roku budynek nieopodal Rynku Górnego, w którym w sezonie turystycznym mieści się Punkt Informacji Turystycznej, służący pomocą odwiedzającym Chęciny.
Franciszka z Krasińskich – urodzona około 1742 roku w Maleszowej, córka Stanisława Krasińskiego, żona księcia Wettyna, syna króla Polski Augusta III Sasa była powodem wizyty zagranicznych gości w Chęcinach, na których natknęliśmy się podczas wizyty w Niemczówce. Niemieccy goście zwrócili również uwagę na pozytywne zmiany w systemie urbanistycznym miasta.
Chęciński rynek z dnia na dzień nabiera uroku. Niedawno do użytku, po modernizacji, został oddany Rynek Dolny, a już niebawem dołączy do niego Rynek Górny. Nowa nawierzchnia, studnia, fontanna oraz dużo zieleni jeszcze w tym sezonie powinny przyciągać swoim urokiem zarówno turystów, jak i stałych mieszkańców.
Rozpoczęto długo oczekiwaną przebudowę drogi powiatowej z Bielin do Makoszyna.
Niewątpliwie tym, z czym wszystkim kojarzą się Chęciny jest zamek położony na żółtym szlaku turystycznym wiodącym z Wiernej Rzeki. Od zeszłego roku trwają tu prace rewitalizacyjne, podczas których odkryto wiele ciekawostek związanych z historią zamku. Prace archeologiczne doprowadziły do odkrycia najstarszych części, co w dużej mierze zmieni oblicze tej charakterystycznej dla tej części województwa budowli.