Według różnych źródeł wiek „Bartka” szacuje się w przedziale między 600 a 1200 lat, co klasyfikuje go jako jedno z najstarszych drzew w Polsce. Od lat jest symbolem gminy, a jego sylwetka w herbie Zagnańska jest całkowicie uzasadniona.
- „Bartek” jest symbolem gminy Zagnańsk, jest w herbie naszej gminy i nie ukrywam, że jest takim centrum życia naszej gminy. Życia społecznego i kulturalnego – mówi Szczepan Skorupski, wójt gminy Zagnańsk.
Tkanka żywa u podnóża „Bartka” wynosi około pięciu centymetrów, co naraża dąb na duże zagrożenie ze strony silnych wiatrów oraz obfitych opadów śniegu. Narażenie drzewa na skręcenie lub odłamanie konarów staje się coraz większe, dlatego wciąż podejmowane są kolejne kroki, by uchronić ten cenny pomnik przyrody od zniszczenia. W ostatnim czasie wykonano skan 3D drzewa, który ma być pomocny przy jego dalszej konserwacji.
- Dąb „Bartek” w ostatnim czasie został zeskanowany. Ten skan 3D będzie nam pomocny przy opracowaniu modeli do podwieszenia naszego dębu. Jedną z idei ratowania naszego pomnika przyrody jest wybudowanie łuku nad „Bartkiem” tak, aby drzewo nie było podpierane tak jak dotychczas, tylko podwieszone – mówi wójt.
Pobrane przez naukowców pędy z kodem genetycznym posłużą do sklonowania drzewa w celu powstania małych sadzonek oraz na wypadek nieszczęśliwego wypadku, jaki może spotkać „Bartka”.
- Dla nas to też bardzo istotne ze względów promocyjnych, ponieważ gmina Zagnańsk znana jest głównie z pomnika przyrody, jakim jest dąb „Bartek” - przekonuje Szczepan Skorupski.
Mimo istniejących zagrożeń mamy nadzieję, że jeszcze przez długi czas „Bartek” pozostanie jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych w naszym regionie.
Napisz komentarz
Komentarze