Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu kieleckiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!
33. Dni Bodzentyna tradycyjnie trwały dwa dni. Co roku władze starają się przybliżać mieszkańcom historię naszego regionu. W tym roku szczególną uwagę Bodzentyn poświęcił obchodom 1050-lecia Chrztu Polski. Przypomniano m.in. znaczenie krzyża w kulturze polskiej, a także uroczystości milenijne w regionie świętokrzyskim.
Ziemniak i kapusta były głównymi bohaterami potraw tegorocznej edycji konkursu na najsmaczniejsze danie powiatu kieleckiego. Starcie odbyło się w Pierzchnicy, gdzie jury miało do spróbowania 24 potrawy sporządzone przez koła gospodyń wiejskich. Na koniec zwyciężyła jedna. Imprezie towarzyszył kolejny już Przegląd Kapel Ludowych.
W sobotę, 16 lipca odbędzie się impreza pod tytułem „Chańcza – Perła Dwóch Powiatów”. Jej celem jest promocja tego miejsca, które leży na granicy dwóch powiatów. To jeden z największych zbiorników wodnych w naszym regionie.
Ostatniego dnia lipca w Zagnańsku odbędzie się trzecia edycja Biegu wokół Bartka. Ranga wydarzenia z roku na rok wzrasta, podobnie jak ilość okrążeń, które trzeba pokonać, by ustanowić nowy rekord. W ubiegłym roku było ich aż 540!
Konkurs na najsmaczniejszą potrawę w powiecie kieleckim odbył się już po raz dziewiąty. Tradycja ta na stałe wpisała się w kalendarz imprez ludowych w naszym regionie. Na rynek w Pierzchnicy przybyły łącznie zespoły z 17 gmin powiatu kieleckiego, które przygotowały 24 potrawy. - Bohaterem głównym potraw tym razem był ziemniak i kapusta – powiedział Stanisław Strąk, wójt gminy Pierzchnica. W konkursie, jak co roku wzięły udział koła gospodyń wiejskich, zespoły obrzędowe, właściciele gospodarstw agroturystycznych, a także mieszkańcy powiatu kieleckiego. - Celem konkursu jest przede wszystkim promocja regionalnej kuchni, czyli tej tradycyjnej i prostej – dodał starosta, Michał Godowski. - Jury oceniając potrawy brało pod uwagę głównie smak i estetykę podawanych potraw. Ale także ważny jest pomysł i wykorzystanie produktów – zdradził Mirosław Ciołak, juror. W zeszłym roku za najlepszą potrawę uznano naleśniki gryczane z wołowiną. Przygotowało je KGW z Woli Jachowej. Konkursowi towarzyszył również XIII Przegląd Kapel Ludowych. Relacja z naszej wizyty w Pierzchnicy już po weekendzie.
33. Dni Bodzentyna tradycyjnie trwały dwa dni. Co roku władze starają się przybliżać mieszkańcom historię naszego regionu. W tym roku szczególną uwagę Bodzentyn poświęcił obchodom 1050-lecia Chrztu Polski. Przypomniano m.in. znaczenie krzyża w kulturze polskiej, a także uroczystości milenijne w regionie świętokrzyskim. Głównym punktem obchodów była prezentacja medalu upamiętniającego Chrzest Polski. Ale Dni Bodzentyna to również rozrywka, która ma za zadanie integrować mieszkańców. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko i liczne zabawy, z kolei dla dorosłych szereg koncertów. Relacja z tego wydarzenia już po weekendzie.
Piecyki gazowe latem przysparzają nam wielu problemów. Jakie są tego przyczyny i co możemy zrobić w takiej sytuacji? O to zapytaliśmy specjalistę z tej dziedziny – kominiarza.
W ostatnich tygodniach cała Polska żyje mistrzostwami Euro. Są jednak wśród nas tacy, którzy mimo ogromnych emocji związanych z piłką nożną, nie zapominają o piłce ręcznej i swojej ukochanej drużynie Vive Tauron Kielce. Właściciel rodzinnej piekarni w Bodzentynie dach zakładu pomalował na żółto-biało-niebiesko!
Warsztaty folkloru, malarstwa, joga, rajd rowerowy i wiele atrakcji czeka w te wakacje na mieszkańców i turystów w gminie Zagnańsk. Zamiast siedzieć przed komputerem, warto skorzystać chociażby z oferty Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.
Chęciny w całej Polsce słyną z Zamku Królewskiego, przechadzającej się po jego murach Białej Damy i wielu innych turystycznych atrakcji. Klimat tego miejsca idealnie pasował więc do dawnych, słowiańskich obrzędów, związanych z letnim przesileniem słońca. Zobaczmy, jak mieszkańcy gminy bawili się w Noc Świętojańską w Chęcinach.
W niedzielę mieszkańcy Masłowa z pewnością nie narzekali na nudę. A to za sprawą organizowanej tam cyklicznie biesiady. Była dobra muzyka, regaty wodne, pokaz pirotechniczny i dziecięcy spektakl, w którym główne role zagrali rodzice...
W sierpniu tego roku odbędą się jubileuszowe, 50. Dymarki Świętokrzyskie. Na ten cel, radni sejmiku, przekazali w poniedziałek 70 tys. zł z budżetu województwa świętokrzyskiego.