Przed wiekami gmina i miasto Chęciny rozwinęło się w oparciu o życie górnicze. Od lat jest to raj dla geologów, gdzie co roku przyjeżdżają studenci z różnych uczelni, by poznawać budowę ziemi i obserwować zjawiska geologiczne i tektoniczne jakie zaszły w przeszłości w tym regionie. By ocalić od zapomnienia tradycje górnicze regionu, gmina wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa planuje udostępnienie dla turystów ciekawych miejsc związanych z wydobyciem ród miedzi, ołowiu i srebra.
- Patrząc, w ostatnim czasie, na duże zainteresowanie ziemią chęcińską osób, które interesują się geologią i osób zainteresowanych geoturystyką, podjęliśmy rozmowy i działania mające na celu wykorzystanie przepięknego zakątka naszej gminy, jakim jest Góra Miedzianka, a właściwie jej wnętrze, gdzie są piękne sztolnie i szyby, celem podjęcia działań mających na celu udostępnienie tych obiektów dla zwiedzających i stworzenie szlaków goeturystycznych na samej Górze Miedzianka – mówi burmistrz gminy i miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Od 2008 roku w miejscowości Miedzianka funkcjonuje Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego, gdzie można obejrzeć narzędzia używane do wydobycia oraz ślady górnictwa. Projekt wyeksploatowania tradycji górniczych zakładałby rozbudowę Muzeum, zagospodarowanie Góry Miedzianka oraz udostępnienie sztolni. Wszystko to stanowiłoby nowy i ciekawy produkt turystyczny, jednak przed władzami pozostaje jeszcze sporo pracy.
- Jest to procedura dość trudna i złożona. Wszystkie kwestie środowiskowe i raporty musiałyby zostać opracowane. Plan ochrony rezerwatu, bo pamiętajmy, że Góra Miedzianka jest rezerwatem i cala procedura związana z opracowaniem dokumentacji technicznej i uzyskaniem pozwolenia. Myślę, że przy takich założeniach, że nie będziemy degradować tego miejsca, a chronić je i używać do celów dydaktycznych, edukacyjnych, a jednocześnie turystycznych, gdzie w wielu miejscach Polski czy świata takie rzeczy są wykonywane, jest szansa na realizację przedsięwzięcia. Jest to również szansa, by to zapomniane miejsce wyeksponować i wykorzystać do celów turystycznych i edukacyjnych – mówi Robert Jaworski.
Do konsorcjum obejmującego projekt zagospodarowania Góry Miedzianka swoje deklaracje złożyli rektor Politechniki Świętokrzyskiego oraz Państwowa Akademia Nauk.
Napisz komentarz
Komentarze