Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 10 listopada 2024 06:44
Reklama

70. rocznica wyzwolenia Chęcin

14 stycznia to dla mieszkańców Chęcin wyjątkowa data. To właśnie tego dnia, siedemdziesiąt lat temu udało się wyzwolić miasto spod niemieckiej okupacji.

Rok 1945 to pamiętna data na kartach historii Polski, a początek roku jest szczególnie ważny dla mieszkańców Chęcin. To na 14. stycznia przypada rocznica wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Tegoroczne obchody okrągłej, siedemdziesiątej rocznicy rozpoczęły się od złożenia wieńców pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Stalinowskich Pomordowanych w Okresie Zniewolenia Narodu.

- 14. stycznia dla mieszkańców Chęcin i gminy Chęciny jest dniem refleksji i zadumy. Jednocześnie jest takim dniem, który przypomina nam o tym radosnym dniu wyzwolenia Chęcin, czy też dniu w którym wielu obywateli miasta i tej gminy poczuło się inaczej, bo przyszła upragniona wolność – mówi Robert Jaworski, burmistrz gminy i miasta Chęciny.

Burmistrz gminy i miasta Chęciny, Robert Jaworski zaznaczył, że historia Chęcin to nie tylko wydarzenia z minionych epok, ale również te z okresu okupacji.

- Chęciny zawsze kojarzą się dla wielu osób ze średniowieczem przez pryzmat górującego nad miastem zamku. Ale historia dotyka również okres II wojny światowej, bolesny okres, bowiem jest wiele tragicznych i smutnych dat dla mieszkańców tego miasta i gminy – podkreśla burmistrz.

Wydarzenia z tamtych dni najlepiej przybliżają ci, którzy przeżyli owe chwile pamiętnego 1945 roku. Jedną z takich osób jest pan Czesław Krzywdziński.

- Każdy patrzył, aby tylko przeżyć i żeby nie dostać się tam, gdzie dostali się nasi koledzy, których niewinnych wywieźli gdzieś do obozów i do dzisiejszego dnia żadnych o nich nie ma wspomnień. Nikt nie dowiedział się z rodziny gdzie ci nasi ojcowie i mężowie zginęli. To było strasznie ciężkie dla mieszkańców. Tutaj była też taka sytuacja, że Niemcy jak mieli się wycofywać to rabowali, co mogli. Było bardzo ciężko – wspomina Czesław Krzywdziński, prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych.

W drugiej części obchodów, w „Niemczówce” uczniowie chęcińskich szkół zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne oraz przybliżyli dramatyczne wydarzenia z okresu II wojny światowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama