Od wielu lat strategia rozwoju gminy Chęciny skupia się wokół turystyki. Odrestaurowane zabytki oraz powstanie nowych szlaków spacerowo-turystycznych ma na celu jeszcze bardziej wyeksponować walory miasta i gminy. Po rewitalizacji nadszedł czas, aby zwiększyć liczbę odwiedzających, poprzez połączenie najważniejszych i najciekawszych miejsc w klaster turystyczny.
- Do tej pory często ta turystyka, która była uprawiana w gminie Chęciny była jednodniowa, maksymalnie dwudniowa. Teraz przygotowując się do stworzenia klastra turystycznego, chcemy aby turystę odsyłać z miejsca na miejsce. Kiedy turysta, na przykład, kupi bilet na Zamku Królewskim w Chęcinach będzie mógł mieć również kupiony bilet na inne obiekty, które znajdują się na terenie gminy i miasta Chęciny, po to aby z miejsca na miejsce tego turystę odsyłać i jak najdłużej go zatrzymać – opowiada Robert Jaworski, burmistrz gminy i miasta Chęciny.
Klaster turystyczny to rozwiązanie, które funkcjonuje już w wielu regionach kraju i jest bardzo skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem na przyciągnięcie i zatrzymanie turystów. Ze względu na swoje walory i potencjał przyrodniczo-kulturalny, przyjezdni odwiedzający gminę Chęciny będą mieli możliwość kompleksowego zwiedzenia wszystkich ciekawych miejsc, nie w kilka godzin, a w kilka dni.
- Jest to dobry moment teraz zimą, kiedy bardzo intensywnie przygotowujemy się do strategii ruchu turystycznego na najbliższy sezon i myślę, że dojdzie tu jeszcze Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, które będzie takim ośrodkiem nauki, a jednocześnie ostoją dla wielu osób związanych ze światem nauki – mówi Robert Jaworski.
Gmina Chęciny jest jednym z beneficjentów Świętokrzyskiego Szlaku Archeologicznego, dzięki któremu wyeksponowana została Jaskinia „Piekło”, powstały szlaki geoturystyczne i punkty widokowe. W najbliższych tygodniach odbędzie się spotkanie z przedstawicielami z branży turystycznej, by rozszerzyć działalność klastra turystycznego również o te obiekty.
Napisz komentarz
Komentarze