O tym, jak ważne - zarówno dla rozwoju, jak i przyszłości świętokrzyskiej młodzieży - są odnawialne źródła energii, mogliśmy przekonać się podczas ostatnich Dni Kariery w Zespole Szkół nr 2 w Chęcinach. Zaproszeni eksperci przekonywali, że jest to bardzo szybko rozwijający się rynek, który z roku na rok będzie przynosił coraz większy wzrost przychodów i obrotów. Na dzień dzisiejszy brakuje fachowców, monterów i projektantów specjalizujących się w energii odnawialnej, stąd idea promocji takich kierunkach w świętokrzyskich szkołach.
- Dzisiejsze Dni Kariery organizujemy w ramach projektu unijnego PWP „Mój nowy zawód w zielonej gospodarce”, który ma na celu promocję nowego kierunku kształcenia – technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Gościmy dzisiaj młodzież z gimnazjów z Zajączkowa, Wolicy, Chęcin, Miąsowej. Myślę, że nasza dzisiejsza prezentacja pozwoli w jakiś sposób przybliżyć im ten kierunek kształcenia i uzmysłowić, że może on być przyszłościowy, nowoczesny i innowacyjny – przekonuje Halina Kołodziejczyk, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach.
- My jako firma, która działa w branży, obserwujemy bardzo dużą potrzebę znalezienia takich ludzi, którzy nie będą się uczyć i nie trzeba będzie ich szkolić, tylko oni już będą mieli tą wiedzę, bo dla nas to są koszty i strata czasu, a dzisiaj takich ludzi nie ma. Dla nas jest to o tyle istotne, by promować taki kierunek wśród szkół, by potem nie mieć problemów ze znalezieniem siły roboczej i dalszym rozwojem firmy – mówi Łukasz Dziedzic, prezes firmy Eko Energia Polska Sp. z o.o.
O udziale w projekcie PWP „Mój zawód w zielonej gospodarce” opowiedzieli nam sami jego uczestnicy.
- Od września, tego roku szkolnego uczestniczę w projekcie PWP „Mój nowy zawód w zielonej gospodarce”. Jest to projekt, który poszerza moja wiedzę w zakresie odnawialnych źródeł energii i pozwala mi uczestniczyć w zajęciach doradztwa zawodowego, przedsiębiorstwa i kultury zawodowej – mówi Konrad Zych, uczestnik projektu.
- Jest to projekt, który umożliwia mi posiadanie wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii. Aktualnie uczestniczę w zajęciach e-learningowych oraz języka niemieckiego. W ramach tego projektu, w ferie odbędzie się wyjazd na praktyki do Austrii, na które chciałbym pojechać – dodaje inny uczestnik, Norbert Dąbek.
- Na zajęciach interaktywnych dużo dowiedziałem się o odnawialnych źródłach energii. W przyszłości chciałbym założyć własną firmę, która zajmowałaby się źródłami energii odnawialnej. Chciałbym również wyjechać na zagraniczne praktyki do Gussing w Austrii. Umożliwiłoby mi to podniesienie własnej wiedzy i umiejętności z zakresu odnawialnych źródeł energii i ich pozyskiwania – mówi uczestnik, Michał Myśliński.
Na terenie województwa świętokrzyskiego jest kilka firm, które zajmują się instalacjami i rynkiem odnawialnych źródeł energii. Duży rozwój branży spowodowany jest nową perspektywą unijną 2014-2020, w której przewidziane są bardzo duże nakłady na ten sektor i część gospodarki.
Napisz komentarz
Komentarze