Powyższy projekt przyczynia się do ograniczenia nierówności płci oraz dba o rozwijanie w równym stopniu umiejętności kobiet i mężczyzn.
Uczestnicy projektu biorą udział w następujących formach wsparcia: indywidualne poradnictwo zawodowe – W ramach zajęć przedstawione są sposoby utrzymywania sprawności psychicznej i niwelowania problemów związanych z samoakceptacją osób niepełnosprawnych. Grupowe doradztwo zawodowe to przede wszystkim „ABC rynku pracy" – tematyka z zakresu uwarunkowań rynku pracy: sposoby kontaktu z potencjalnym pracodawcą, sporządzanie dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny), przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, autoprezentacja, zachowanie w sytuacjach zawodowych.
„Osoby niepełnosprawne na rynku pracy" – tematyka: korzyści pracodawców wynikające z zatrudniania osób niepełnosprawnych, budowanie relacji osób niepełnosprawnych z otoczeniem, integracja ze sprawnymi współpracownikami, wymiana doświadczeń związanych z problemem niepełnosprawności i poszukiwaniem pracy, zwalczanie dyskryminacji niepełnosprawnych kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Podczas zajęć uczestnicy projektu zgłębią ponadto wiedzę na temat tego, jak rozmawiać z pracodawcą o swojej niepełnosprawności.
Szkolenie zawodowe takie jak „Komputerowa obsługa magazynu i sprzedaży hurtowej” równa się dziewięciomiesięcznym stażem zawodowym dla wszystkich uczestników projektu.
Napisz komentarz
Komentarze