Obserwując rozwój gminy, trzeba zwrócić uwagę na jego elementy i opracować pewne strategie. Każde działanie uzależnione jest od tego, jak dana strategia zostanie opracowana. Dużo czasu poświęca się na opracowanie i analizę, ocenę z punktu widzenia organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, a przede wszystkim mieszkańców.
- To strategiczne zarządzanie jest ważne dlatego, że w oparciu o przyjęte strategie nie popełniamy błędów i staramy się zrealizować pewien projekt, który sobie zakładamy. Jeżeli pewne rozwiązania zaczynamy wdrażać, to w tym momencie widzimy początek, jak i koniec – mówi Robert Kaszuba, wicewójt gminy Zagnańsk.
Wicewójt zaznaczył, że należy dbać o pieniądze na realizację i ograniczyć koszty funkcjonowania, na przykład przez wymianę lamp na energooszczędne czy termoizolację budynków, by zabezpieczyć pieniądze na realizację innych inwestycji. Takie rozwiązania powodują, że środki z budżetu są jednym z elementów wkładu własnego w projekty, przez co można zrealizować ich więcej.
- Tak przyjęta strategia powoduje, że gmina zaczyna się rozwijać i to w tempie znaczącym. Tak stało się w gminie Zagnańsk, co widać na przestrzeni ostatnich lat. To są zarówno inwestycje w zakresie infrastruktury. To są te elementy, które powodują, że mogą tu przyjść potencjalni przedsiębiorcy, którzy chcą otworzyć działalność – dodaje wicewójt.
Istotna jest poprawa warunków mieszkańców oraz rozwój terenów ościennych. Powstanie terenów budowlanych pod inwestycje mieszkaniowe przekłada się na wzrost podchodu z podatków oraz zwiększa liczbę mieszkańców, co znowu przekłada się z kolei na większą frekwencję w szkołach.
Gmina Zagnańsk to nie tylko infrastruktura, ale też projekty służące realizacji jakiegoś celu, w głównej mierze celu rozwojowego mieszkańców. Wicewójt podkreślił, jak ważna jest współpraca z zarządem powiatu i województwa, która pozwala na realizację inwestycji zarówno przez powiat, jak i województwa.
Napisz komentarz
Komentarze