Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:43
Reklama

Potencjał geoinwestycyjny gminy Chęciny

W ostatnim czasie w gminie Chęciny zakończono wiele inwestycji związanych z infrastrukturą, turystyką, nauką i sportem. Kolejnym etapem jest poszerzenie potencjału geoturystycznego bazującego na obiektach geologicznych związanych z geologia stosowaną oraz kształceniu i wychowywaniu społeczeństwa w świadomości ekologicznej.

Gmina Chęciny słynie z wyjątkowego położenia sprawiając, że jest ona bardzo atrakcyjną lokalizacją geologiczną, co z kolei przekłada się na turystykę oraz olbrzymie zainteresowanie środowiska geologicznego oraz innych nauk pokrewnych. To właśnie tutaj powstaje Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, ale nie jest to jedyna uczelnia zainteresowana tą gminą. Burmistrz Robert Jaworski wspomniał o przeprowadzonych rozmowach z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica z Krakowa na temat wykorzystania zasobów i okolic góry Miedzianka.

- Gmina Chęciny ma wielki potencjał i przez takie inwestycje możemy ten potencjał wykorzystywać. Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej nie jest jedyną inwestycją, która powstaje. Jestem świeżo po rozmowie z byłym rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej i już wspólnie pracujemy nad wykorzystaniem bogactwa, które drzemie w górze i wokół rezerwatu Miedzianka. Chcemy w przyszłości udostępnić sztolnie i szyby celem skoncentrowania geoturystyki w gminie i mieście Chęciny – mówi Robert jaworski, burmistrz gminy i miasta Chęciny.

Góra Miedzianka to 354-metrowy szczyt Gór Świętokrzyskich na krańcu Grzbietu Chęcińskiego, której nazwa pochodzi od występującej rudy miedzi, którą wydobywano tu na początku minionego stulecia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama