Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:08
Reklama

Sprawdzian szóstoklasisty po nowemu

Sprawdzian szóstoklasisty będzie miał nową formę. Od 2015 roku egzamin będzie się składał z języka polskiego i matematyki oraz obowiązkowego egzaminu z języka obcego. Do wyboru będzie: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. Zmiany w egzaminie oznaczają również zmiany w przygotowaniu uczniów do nowej formuły sprawdzianu.

Od roku szkolnego 2014/2015 egzamin na koniec podstawówki nie będzie już wyglądał tak, jak do tej pory. Pierwszą zasadniczą różnicą jest rozbicie testu na dwie części. Pierwsza z nich będzie się składała z zadań z języka polskiego i matematyki, a na ich rozwiązanie uczniowie będą mieli 80 minut.

- Największy nacisk kładziemy na język polski, matematykę, które są przedmiotami wiodącymi i oczywiście język obcy – informuje Mirosław Madej, dyrektor Zespołu Szkół w Pińczowie.

Druga część egzaminu będzie o połowę krótsza i potrwa 45 minut. W tym czasie sprawdzona zostanie wiedza z języka obcego, co również jest nowością. Uczeń może zdawać test tylko z tego języka, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

- Główny nacisk jest kładziony na sprawność słuchania i sprawność czytania ze zrozumieniem, a to już jest ponad połowa wszystkich możliwych punktów - dodała Marta Ryńska, nauczyciel języka angielskiego.

Egzamin będzie składał się w części pierwszej zarówno z pytań otwartych jak i zamkniętych. Z kolei w części drugiej wyłącznie z pytań zamkniętych. Zmiany w egzaminie wzbudzają obawy u uczniów klas szóstych, którzy nie do końca wiedzą, czego się spodziewać w nowej formie sprawdzianu.

Zmiany w egzaminie oznaczają również zmiany w przygotowaniu uczniów. Tu rolą nauczycieli jest poświecenie dodatkowych godzin na zajęcia pozalekcyjne. Na koniec każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o uzyskanych wynikach. Wyniki sprawdzianu wyrażone w procentach będą osobno podane z części pierwszej, z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki i osobno z części drugiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama