Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 02:55
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Bez miodu wyginie ludzkość? Piknik Pszczelarski w Tokarni

Sposobów na zapobieganie jesiennym przeziębieniom z pewnością jest wiele. Jednym z nich może być spożywanie miodu. Znawcy leczniczego nektaru w minioną niedzielę przyjechali do Tokarni.

W Muzeum Wsi Kieleckiej w sektorze świętokrzyskim zgromadzili się pszczelarze i miłośnicy miodu. Piknik Pszczelarski odbył się w Zagrodzie Pszczelarza w Chałupie ze Słupi Starej. To już druga edycja tego wydarzenia w Tokarni.

- Pierwszy piknik odbył się w zeszłym roku, nie było tak wielu wystawców jak teraz, nie mniej ludziom podobało się tak bardzo, że postanowiliśmy ponownie zorganizować Piknik Pszczelarski – opowiadała Małgorzata Imiołek, etnograf Muzeum wsi Kieleckiej.

Turyści mogli za sprawą dwóch wystaw: stałej i czasowej zapoznać się z historią hodowli pszczół w barciach, obejrzeć różne rodzaje uli, m.in. zjawiskowe kłodowe i figuralne. Figuralne przedstawiały osoby świętych, przeważnie św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Imprezie towarzyszył kiermasz miodów oraz rękodzieła ludowego. Piknik zgromadził amatorów słodkiego nektaru.

Marian Błędzinski, jak o sobie mówi - pszczelarz od urodzenia i od pokoleń - opowiedział o największym problemie hodowców pszczół. Wcale nie jest nim groźba użądleń.

- Najgorsze są nieznane choroby pszczół, przez które tracimy pszczoły i tym samym miód – mówił pszczelarz.

Błędziński podkreślił, jak ważna jest rola pszczół, powołując się na zdanie Alberta Einsteina, który twierdził, że kiedy wyginą pszczoły, ludzkości zostaną cztery lata. Organizatorzy Pikniku Pszczelarskiego w Tokarni o roli pszczół i ich dobroczynnym działaniu przypomną  jeszcze nie raz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama