Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 09:03
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

„Żeromski bliżej nas”

W 150. rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego Muzeum Narodowe w Kielcach, pragnąc uhonorować działalność literacką oraz społeczną pisarza, zorganizowało szereg przedsięwzięć przybliżających jego postać i twórczość dzieciom, młodzieży oraz dorosłym.

W biografii pisarza można znaleźć wzmiankę o miejscowości Mokrsko Dolne, która leży na terenie naszej gminy. To tam ostatnie lata swojego życia spędzili dziadkowie Stefana Żeromskiego, gdzie od 1830 do 1834 roku dziadek pisarza po mieczu Józefat Żeromski i jego żona Klara z Kłodnickich, dzierżawili tę wieś. W księdze zgonów z lat 1826- 1836, znajdującej się w archiwum parafialnym Mokrska Dolnego, widnieją akty śmierci obojga państwa Żeromskich. Niestety groby dzierżawców pochowanych na tutejszym cmentarzu już nie istnieją.

Mając na względzie powiązania pisarza z gminą Sobków, Muzeum Narodowe w Kielcach jeszcze w 2013 r. wystąpiło z propozycją włączenia się gminy Sobków w przygotowywany projekt obchodów 150. rocznicy urodzin tego wielkiego pisarza. Wójt uznała, że współuczestnictwo w tym projekcie stanowi wyróżnienie dla gminy oraz będzie formą trwałej promocji gminy poprzez umieszczenie krótkiej charakterystyki gminy Sobków i jej powiązań z autorem w okolicznościowym wydaniu powieści „Syzyfowe prace”.

Jednym z elementów tego projektu była zorganizowana 2 września 2014 r. wystawa pod nazwą: „Nieskończoność przypomnień”, na której otwarcie zostali zaproszeni również przedstawiciele gminy Sobków, tj. wójt, sekretarz, pracownicy Urzędu Gminy, dyrektorzy i nauczyciele gimnazjów, a także dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sobkowie.

Wystawa mieściła się w budynku, w którym niegdyś kształcił się pisarz. To właśnie w gmachu tego gimnazjum autor umieścił akcję „Syzyfowych prac”.

Gmina Sobków, jako partner projektu, otrzymała od Muzeum Narodowego w Kielcach 20 egzemplarzy pięknie wydanej powieści „Syzyfowe prace”, z umieszczonym herbem gminy na obwolucie książki. Powieść została przekazana do bibliotek szkolnych, Gminnej Biblioteki Publicznej i jej filii w celu udostępniona czytelnikom. Zachęcamy do jej przeczytania i mamy nadzieję, że lektura tej książki przeniesie każdego z czytających w świat lat młodzieńczych Stefana Żeromskiego, który był tak mocno związany ze swoją „Małą Ojczyzną”. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama