Izraelska młodzież odwiedziła w piątek Zespół Szkół Nr 2 w Chęcinach. Był to ostatni punkt siedmiodniowej wycieczki grupy w Polsce. Uczniowie netańskiej szkoły średniej pojawili się tu w ramach akcji: „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Idea projektu wynika z umowy zawartej pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Rządem Izraela. Ich współpraca ma związek z kulturą, nauką i oświatą.
Był to już kolejny przyjazd młodzieży izraelskiej do Polski.
- Praca ta między Izraelem, a Polską, czyli młodzieżą izraelską, a nami rozpoczęła się w ramach takiego programu: „Zachować pamięć”. Był to program, który rozpoczęty został w 2003 roku. My weszliśmy do niego pięć lat temu, także od tego czasu realizujemy tę współpracę i szkoła młodzieży izraelskiej odwiedza naszą szkołę corocznie, już od pięciu lat - powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Chęcinach.
Chęciny są głęboko związane z ludnością żydowską. Miasto posiada bogatą historię dotyczącą tego narodu oraz wiele obiektów nawiązujących do jego bytności na tym obszarze.
- Chęciny to czterowiekowa historia narodu żydowskiego, który tu mieszkał, który tu żył. Żydzi zostawili tu ślady swojego istnienia - mówi przed naszą kamerą burmistrz Chęcin, Robert Jaworski
Jest to między innymi: synagoga, cmentarz żydowski oraz mykwa.
Starosta Zenon Janus podkreślił, że aby polscy uczniowie jeszcze lepiej poznali życie i kulturę panującą w Izraelu oraz nawiązali dłuższe znajomości z tamtejszą młodzieżą, muszą odbyć wycieczkę w tamte rejony.
- Dobrze by było, żeby te wizyty były obustronne, ponieważ oni przyjeżdżają do nas na krótko. Jeżeli ma się nawiązać jakaś większa, lepsza współpraca, a być może jakieś przyjaźnie, no bo przecież jesteśmy w końcu zintegrowani, no to dobrze, żeby również nasza młodzież również tamtą stronę pojechała - mówi starosta.
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Chęcinach włożyli wiele pracy w to, aby odpowiednio przyjąć młodzież izraelską oraz zaprezentować jej rąbek kultury polskiej.
Jaki był cel wzięcia przez szkołę udziału w projekcie „Zachować pamięć"?
- Chcielibyśmy otworzyć naszą młodzież na świat, krótko mówiąc. Mają tutaj okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami z Izraela, z Netanii - powiedziała Edyta Baran.
Nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół Nr 2 w Chęcinach, Magdalena Wodecka, zwróciła uwagę na to, że porozumiewanie się młodzieży nawet z odległych zakątków świata w dzisiejszych czasach nie stanowi problemu.
- Świat staje się globalną wioską, dlatego oni mają więcej wspólnego za sobą niż ich dzieli. Dodatkowo te zajęcia integracyjne, które prowadzimy, wzmacniają te więzi. Dowiadują się, co lubią i czego nie lubią - podkreśla nauczycielka.
Celem pojawienia się w Polsce młodzieży narodu żydowskiego była nie tylko ich integracja z polskimi uczniami, ale przede wszystkim oddanie hołdu przodkom, którzy tu zginęli. Dla wielu z nich było to bardzo ważne przeżycie.
Mimo tego, że wycieczki do Polski oznaczają dla narodu żydowskiego konfrontację z tragiczną przeszłością, tamtejsza młodzież zapewnia, że z chęcią powróci w te rejony, aby uczcić przodków, ale również lepiej poznać nasze zwyczaje i kulturę.
Magdalena Malara
Napisz komentarz
Komentarze