Pierwszy, wrześniowy weekend przejdzie do historii zarówno gminy Chęciny, jak i województwa świętokrzyskiego. Otwarcie Centrum Nauki Leonarda da Vinci w dużej mierze przyczyni się do rozwoju turystyki poprzez powstanie ciekawego miejsca dydaktycznego dla uczniów z całego kraju. To również nowe miejsca pracy dla wielu mieszkańców gminy i okolic.
- Jako gospodarz bardzo się cieszę, że udało się zrealizować tę inwestycję. Pamiętam, jak rodziły się pierwsze pomysły, kiedy trwały pierwsze rozmowy na temat powstania tego Centrum. Dzisiaj mogę śmiało stwierdzić, że inwestycja, którą oglądamy to wielka szansa rozwoju gospodarczego, turystycznego i ogromna promocja dla gminy i miasta Chęciny. Ludzie, którzy zechcą zwiedzić to miejsce, przyjadą również do naszego miasta i na teren gminy Chęciny – mówi Robert Jaworski, burmistrz gminy i miasta Chęciny.
Przez cały miniony weekend wyjątkowego charakteru temu miejscu nadały międzynarodowe zawody łazików marsjańskich „European Rover Challenge”, w których wzięło udział dziesięć drużyn z Polski, Egiptu, Kolumbii i Indii.
- Dzisiaj możemy pokazać, że również tak spektakularna impreza o międzynarodowym charakterze jak zawody łazików marsjańskich, może się odbywać nie gdzie indziej, ale właśnie w świętokrzyskim Podzamczu, że może przyciągać zainteresowanie nie tylko mediów, ale i społeczności nie tylko lokalnej i czynić świat nauki kosmicznej bardziej przyjaznym – przekonuje Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.
- To jest niezwykle istotne i ważne, że już dzisiaj nikomu nie musimy udowadniać, że istnienie naszego województwa jest sprawą niekwestionowaną. Jesteśmy bardzo ważnym podmiotem na mapie administracyjnej, ale i tej naukowej. Ta inwestycja utwierdza mnie w przekonaniu, że w naszym województwie dokonujemy zmian o charakterze epokowym – dodaje Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Członkowie Zarządu Województwa podkreślali jak ważna jest to inwestycja dla gminy i dla świętokrzyskiego, które na tle innych zaczyna być coraz bardziej widoczne i interesujące.
- Byliśmy strasznie marginalizowani i zapomniani. Dzisiaj sami upomnieliśmy się o siebie. Dzisiaj wszyscy muszą, czy tego chcą czy nie, nas naśladować. My już równamy nie do najlepszych, równamy do tych z pierwszej ligi ekstraklasy światowej nauki i światowego rozwoju. Bardzo mnie cieszy fakt, że wszystkie rankingi, które są publikowane pokazują, że jesteśmy liderem jeśli chodzi o wszelako rozumianą infrastrukturę – mówi Piotr Żołądek.
- I same zawody, i wystawa Leonarda da Vinci to są wydarzenia rangi międzynarodowej. W Nowym Jorku, w Chicago, Mediolan, dzisiaj Podzamcze. Ktoś się zapyta – gdzie to jest? To jest świętokrzyskie. Od tej pory ci, którzy interesują się tym obszarem i nauką będą musieli wpisać Podzamcze do Google Mapa. Warto tutaj zajrzeć. Zapraszam – zachęca marszałek Jarubas.
Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim czynne jest od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, w soboty i niedziele od 10.00 do 19.00. Bilety normalne w cenie 15 złotych, ulgowe po 9 złotych.
Napisz komentarz
Komentarze