Najbardziej skomplikowana pod względem technicznym i organizacyjnym inwestycja w sieć Wodociągów Kieleckich w tym roku zakończyła się 12 godzin przed zakładanym czasem na wykonanie prac. - Warto inwestować. Mam tu na myśli nie tylko inwestowanie w infrastrukturę i technologię, ale w ludzi. Bez dobrego profesjonalnego zespołu nic się nie uda. Dobra koordynacja prac, wymiana informacji, współdziałanie są kluczem do udanej modernizacji – mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.
Zadanie nie było łatwe. Na obszarze zamieszkałym przez około 10 tysięcy osób trzeba było zamknąć działającą sieć wodociągową, przełączyć obieg wody do nowego wodociągu i wszystko to zrobić w jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców sposób. W dodatku roboty musiały być skoordynowane z przebiegającymi w tym samym rejonie pracami drogowymi. Wodociągi Kieleckie założyły, że największe wyłączenia wody odbędą się w nocy z 8 na 9 października, kiedy mieszkańcy będą spokojnie spali. Wystarczyło, żeby nie włączali na noc pralek czy zmywarek. Wyłączenia planowane na godziny od wtorku godz. 22.00 do środy godz. 18.00 zakończyły się 12 godzin wcześniej. W środę 9 października o godz. 6.30 dopływ wody został przywrócony do ostatnich budynków. Wyłączenia dla poszczególnych lokalizacji trwały tylko od godziny do kilku godzin i dotyczyły budynków zamieszkałych przez ok. 2 tys. osób.
W rejonie ulic Warszawska – Jaworskiego – Jana Nowaka Jeziorańskiego znajdowały się jedne z najbardziej awaryjnych odcinków sieci wodociągowej. Zbudowane przez spółdzielnie mieszkaniowe w latach 70 i 80 ub. wieku z materiałów o złej jakości i źle zaprojektowane często ulegały awariom. Po modernizacji sytuacja się zdecydowanie poprawi.
Inwestycja jest możliwa dzięki projektowi „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego - etap III”, który ma być dofinansowany ze środków Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027, Priorytet FENX.02, Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR, Działanie: FENX.02.05 „Woda do spożycia”. Wykonawcą jest wyłoniona w przetargu kielecka firma „HYDROCONSTER” Zakład Usług Remontowo-Budowlanych Łukasz Gajda. Wynagrodzenie: 4 mln 307 tys. zł brutto (3,5 mln zł netto).
Napisz komentarz
Komentarze