Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 października 2024 13:20
Reklama

Sąd uchylił decyzję o wygaszeniu mandatu radnego Marcina Chłodnickiego

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił w środę decyzję komisarza wyborczego, który w połowie sierpnia stwierdził wygaśnięcie mandatu kieleckiego radnego Marcina Chłodnickiego.
  • Źródło: PAP
Sąd uchylił decyzję o wygaszeniu mandatu radnego Marcina Chłodnickiego
Sąd uchylił decyzję o wygaszeniu mandatu radnego Marcina Chłodnickiego

„Sąd przychylił się do niemal wszystkich argumentów, które podnosiłem w skardze i uchylił postanowienie komisarza. Oznacza to, że pełnię dalej funkcję radnego” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej Marcin Chłodnicki.

 

Chłodnicki startował w tegorocznych wyborach samorządowych do kieleckiej rady miasta z list KKW Lewica. Gdy wziął w nich udział, był drugim zastępcą prezydenta Kielc Bogdana Wenty. W środę przypomniał, że pełnił funkcję wiceprezydenta Kielc do 6 maja, a radnym został 27 czerwca.

Dodawał, że postępował zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, który jasno opisuje procedurę wyboru i pełnienia funkcji radnego. W jego opinii komisarz wyborczy, wydając postanowienie o wygaszeniu jego mandatu, oparł się na błędnej podstawie prawnej.

Podczas konferencji radny wyraził zadowolenie z decyzji sądu. „Nie ukrywam satysfakcji. Kandydowałem po to, aby reprezentować mieszkańców naszego miasta. Osiągnąłem bardzo dobry wynik, co stało się dzięki wyborcom, którzy mi zaufali” – zaznaczył.

Wyrok nie jest prawomocny. Komisarz wyborczy Jan Klocek zapowiedział, że po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku sądu najprawdopodobniej złoży wniosek o kasację.

Postanowienie o wygaśnięciu mandatu radnego Lewicy ukazało się na stronie kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w połowie sierpnia. Komisarz uzasadniał swą decyzję niezłożeniem wniosku o urlop bezpłatny przez radnego w terminie siedmiu dni od ogłoszenia wyników wyborów.

Komisarz uznał, że radny złamał ustawę o samorządzie gminnym. Stwierdził, że Chłodnicki powinien wystąpić o urlop bezpłatny w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia wyników wyborów, ponieważ jako radny nie mógł pracować w urzędzie gminy, w której uzyskał mandat. W momencie ogłoszenia wyników, 10 kwietnia, Chłodnicki pełnił funkcję wiceprezydenta Kielc. Odwołany przez ustępującego prezydenta Bogdana Wentę dopiero 6 maja był objęty trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, co według komisarza wskazywało, że radny nie spełnił wymogów i mandat wygasł 18 kwietnia.

Radny Lewicy tłumaczył w sierpniu, że „dołożył wszelkiej staranności, żeby nie doszło do nałożenia się u niego tych funkcji, i nie doszło”. Dodał, że wypowiedzenie umowy o pracę z Urzędu Miasta Kielc bez świadczenia stosunku pracy otrzymał 6 maja tego roku, a ślubowanie do rady złożył 27 czerwca.

„Kiedy przyjmowałem mandat w drodze ślubowania, nie świadczyłem już pracy” – zaznaczył były wiceprezydent Kielc.

Według niego komisarz wyborczy wydał błędne postanowienie o wygaśnięciu mandatu, kierując się innym przepisem z 1990 r. – ustawą o samorządzie gminnym. Jego zdaniem stoi on w sprzeczności z zapisami art. 383 Kodeksu wyborczego uchwalonego w 2011 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama