Zegary słoneczne, niemal wszystkich typów, produkowane od XVI – XIX w. znajdują się właśnie w Jędrzejowie, w Muzeum im. Przypkowskich. Po Oksfordzie i Chicago – to trzecia tak duża wystawa tego typu na świecie.
Ten skarb Jędrzejów zawdzięcza głównemu kolekcjonerowi i pasjonatowi – Tadeuszowi Przypkowskiemu i całym pokoleniom jego rodziny.
- Mamy przeróżne typy zegarów słonecznych. Te najczęściej znane z ogrodów i budynków, jak i bardzo rzadkie, są tu czasomierze kieszonkowe typu norymberskiego, augsburskiego, zegary paryskie – tłumaczy Katarzyna Krzystanek, kustosz muzeum.
Są także zegary słupkowe i pierścieniowe. Jednym z bardziej znanych eksponatów jest zegar słoneczny z armatką należący do króla Stanisława Leszczyńskiego – wiąże się z nim pewna legenda:
- Wiąże się z tym ciekawa historia. Pierwszy dyrektor muzeum Tadeusz Przypkowski, na specjalne życzenie Władysława Broniewskiego, uruchomił zegar i armatka wystrzeliła. Poeta napisał o tym wiersz, który mamy w naszych zbiorach – opowiada kustosz.
Sala z ekspozycją zegarów słonecznych była remontowana w 2012 roku. Wystawę uatrakcyjniono malowidłami na ścianach, które przedstawiają znaki zodiaku przerysowane z prac Heweliusza i Układ Słoneczny według Kopernika odtworzony na suficie zgodnie ze słynnym dziełem „O obrotach sfer niebieskich”.
Napisz komentarz
Komentarze