Jak powiedział PAP dyrektor sandomierskiego muzeum, dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, ta wystawa jest jedną z największych w historii instytucji i pokazuje, jak mała lokalna historia wpisuje się w wydarzenia o skali europejskiej.
Wystawa koncentruje się na fenomenie Grand Tour, który był popularny wśród arystokracji nowożytnej Europy. Tego typu podróże, głównie do Włoch, świadczyły o zamożności i intelektualnym obyciu polskiej szlachty.
„Chcieliśmy o tym fenomenie opowiedzieć na przykładzie pary Michała Skotnickiego oraz jego żony Elżbiety z Laśkiewiczów. Byli to właściciele drób ziemskich z okolic Sandomierza, ale związani również z Krakowem – Elżbieta z Laśkiewiczów była córką jednego z najbogatszych krakowskich mieszczan. Ich podróż do Włoch z lat 1803-1808 była zderzeniem starego i nowego świata. Michał Skotnicki był przedstawicielem starego rycerskiego rodu, natomiast Elżbieta - przedstawicielką nowej elity mieszczańskiej” – wyjaśnił dyrektor.
Ich „wielka podróż” była zarazem jedną z ostatnich, w jaką wybrali się polscy podróżnicy wzorem poprzednich pokoleń. Przypadła na okres wojen napoleońskich, kiedy po upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów stary szlachecki świat ustępował miejsca bardziej demokratycznym stosunkom społecznym.
Wśród eksponatów znalazł się m.in. portret przedstawiający Elżbietę Skotnicką. Dzieło autorstwa florenckiego portrecisty Françoisa-Xaviera Fabre’a ukazuje modelkę w długiej białej sukni z kaszmirowym szalem. Na wystawie zaprezentowano również eksponaty związane z podróżami polskiej arystokracji, pochodzące m.in. ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz innych prestiżowych instytucji. Wśród nich znalazły się także pamiątki z prywatnej kolekcji rodziny Skotnickich, którzy do dziś są właścicielami dworu w Skotnikach.
Wernisaż wystawy odbył się w piątek wieczorem, a wydarzeniu towarzyszył wykład dr hab. Agaty Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN, który dotyczył przemian polskiego Grand Tour w XVIII i na początku XIX wieku. Wystawę „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem” można będzie oglądać do 1 września. (PAP)
wdz/ aszw/
Napisz komentarz
Komentarze