W piątek po południu w PKW odbyło się losowanie numerów list komitetów wyborczych startujących w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Losowanie zostało podzielone na dwa etapy - w pierwszej części losowano numery list dla komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych, w drugiej dla tych, które zarejestrowały listy tylko w części okręgów.
W losowaniu dla komitetów startujących w całym kraju numer 1 przypadł Trzeciej Drodze, 2 - Konfederacji, 3 - Bezpartyjnym Samorządowcom - Normalnej Polsce w Normalnej Europie, 4 - Polexitowi, 5 - KO, 6 - Lewicy, a 7 - PiS.
W drugiej części losowano numery list dla komitetów z listami zarejestrowanymi jedynie w części okręgów. Numer 8 otrzymał Komitet Wyborczy Normalny Kraj, który zarejestrował listy w 5 okręgach wyborczych (obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie, na Mazowszu, w Wielkopolsce, obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie oraz na Śląsku).
Numer 9 przypadł zaś komitetowi Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, który zarejestrował swoje listy w 6 okręgach (obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, na Mazowszu (dwa okręgi), w Wielkopolsce, obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie oraz na Śląsku). Numer 10 wylosował komitet Ruch Naprawy Polski, który zarejestrował listy na Mazowszu oraz na Śląsku
Z kolei Komitet Wyborczy Wyborców Głos Silnej Polski zgłosił kandydatów tylko w jednym okręgu (na Mazowszu); ten komitet nie wziął udziału w losowaniu.
Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6–9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
Komitet wyborczy w każdym okręgu wyborczym mógł zgłosić tylko jedną listę kandydatów na europosłów; ich liczba na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. Dodatkowo obowiązują kwoty - liczba kobiet i mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na liście. Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy.
Każde zgłoszenie listy musiało być poparte co najmniej 10 tysiącami podpisów, chyba że komitet uzyskał zaświadczenie PKW uprawniające do zgłoszenia listy bez podpisów poparcia. Zaświadczenie takie mogły dostać komitety, które zarejestrowały listy w siedmiu okręgach.
Komitet wyborczy ma prawo do bezpłatnych audycji wyborczych w programach publicznego radia i telewizji, jeżeli zarejestrował swoje listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych. Będą one rozpowszechniane od 25 maja do 7 czerwca.
Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6–9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze