Tymczasem rośnie liczba odmów szczepień obowiązkowych. W ubiegłym roku odnotowano ich 1324 w regionie świętokrzyskim. W 2020 roku było ich 813.
Konsekwencje odmów szczepień obowiązkowych już widać- zauważają eksperci:
-Rośnie nam ilość zachorowań na odrę i rośnie nam ilość zachorowań na krztusiec. To są choroby, na które są wykonywane szczepienia. Jeżeli rosnąca ilość odmów będzie się utrzymywała to mogą się zwiększyć zachorowania na inne choroby, które praktycznie zostały wyeliminowane z naszego społeczeństwa- mówi lek.med Jerzy Staszczyk- konsultant wojewódzki ds. epidemiologii.
Oprócz szczepień obowiązkowych w kalendarzu są też szczepienia zalecane. Do nich zalicza się m.in. te przeciw HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego może powodować m.in raka szyjki macicy oraz nowotwory głowy i szyi.
Preparat jest bezpłatny dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat. Jeśli dziecko urodziło się w 2010 r. i pierwszą dawkę przyjęło przed ukończeniem 14 lat, to może otrzymać drugą dawkę po 14 urodzinach.
Do tej pory w regionie świętokrzyskim z tej formy profilaktyki skorzystało niemal 7 tysięcy 600 młodych pacjentów.
W dniach 21-27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Cel jest jeden zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.
Źródło: NFZ o. Kielce
Napisz komentarz
Komentarze