Dziś stare pocztówki to nie tylko wyraz mody retro to nostalgia za dawno minionymi czasami. To także cenne źródło badań ikonograficznych. Publikacja „Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego” to książka nie tylko dla kolekcjonerów, ale także dla szerokiego kręgu odbiorców: przewodników turystycznych, entuzjastów fotografii, czy po prostu miłośników tego regionu, a takich nie brakuje w regionie świętokrzyskim.
Tytułowa „Ziemia Kielecka” to obszar powojennego, dużego województwa kieleckiego – jednego z 17 w ówczesnej Polsce, obejmującego obszar w granicach Wisły i Pilicy i funkcjonującego do1975 r. Nie każdy może o tym pamięta, ale w skład województwa kieleckiego wchodziła część regionu radomskiego.
Widokówki prezentowane są zgodnie z podziałem administracyjnym na ówczesne powiaty i ujęte według autorskiego układu po rozległym obszarze ówczesnej Kielecczyzny. W książce znajdziemy usystematyzowane i podane w bardzo przystępnej formie informacje o wydawcy opisanych pocztówek. Opracowaniem, katalogowaniem, publikacją zajął się Marcin Lorek.
Do końca marca można podziwiać blisko 240 widokówek przedstawiających kielecczyznę sprzed lat w Ośrodku Kultury Ziemowit w Kielcach. Bo co do tego, że wszyscy mają w sercu naszą małą ojczyznę organizatorzy wystawy nie mają wątpliwości.
Z miłości i pasji do pocztówek. Unikatowa wystawa kartek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego
"Ziemia Kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego" autorstwa Krzysztofa i Marcina Lorków - to tytuł wystawy, którą w czwartek otwarto w Ośrodku Kultury "Ziemowit" w Kielcach. Na wystawie pokazano 250 pocztówek. Wystawa to także okazja do podsumowania dorobku kolekcjonerskiego filokartystów zarówno z Kielc jak i Radomia czy Warszawy.
- 01.03.2024 13:01
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze