Aktywne, świadome, zaangażowane. Ambasadorki polskiej wsi zrzeszone w Stowarzyszeniu Ludowym Chata Bogucka w Bogucicach Pierwszych to grupa kobiet, które aktywizują życie na wsi i promują polską kuchnię. Na jednym ze środowych spotkań Bogucanek pojawiła się dyrektor morawickiego Centrum Szkolenia Zawodowego i Ustawicznego, Anita Koniusz.
W Chacie Boguckiej eksponowane są narzędzia i przedmioty będące niegdyś na wyposażeniu izby chłopskiej. W pracę Stowarzyszenia zaangażowanych jest obecnie 37 osób. O historii powstania organizacji opowiedziała nam Maria Nowak, prezes Stowarzyszenia Chata Bogucka.
W 2022 budynek z lat 60tych przechodził głęboką termomodernizację. W wyremontowanym budynku mieści się także siedziba OSP.
Gdy klub doczekał się swojego lokum w 2009 r. powstał projekt „Chata Bogucka”. Jednocześnie została zmieniona nazwa organizacji na „Stowarzyszenie Ludowe Chata Bogucka w Bogucicach”. Głównym pomysłodawcą była malarka Ewa Preisner, rodowita krakowianka, która przez 20 lat była związana ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami.
Bogucanki spotykają się co tydzień w środę w Chacie piecząc chleb zgodnie ze starymi recepturami w piecu chlebowym, śpiewając i tworząc wyjątkowe rękodzieło.
Stowarzyszenie ma swoje logo, jest nim dudek zwyczajny, ptak wędrowny, który często osiedla się w Bogucicach. „Chata Bogucka” to miejsce codziennych spotkań, warsztatów i szkoleń, punkt informacji, ośrodek wiedzy, rekreacji i zabawy.
Bogucanki aktywizują życie na wsi
W Bogucicach, malowniczej wsi w powiece pińczowskim zaaranżowane zostało wyjątkowe miejsce, w którym pielęgnowane są obrzędowość i tradycje wsi z dawnych lat. Dzieje się tak za sprawą jej ambasadorek czyli Stowarzyszenia Ludowego Chata Bogucka w Bogucicach Pierwszych.
- 23.02.2024 13:07
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze