Na przełomie stycznia i lutego 1940 roku w Skarżysku-Kamiennej Niemcy przeprowadzili masowe aresztowania przedstawicieli miejscowej elity intelektualnej. Była to część Akcji A-B , której celem była likwidacja polskich elit. W Skarżysku aresztowano ponad 400 osób, w tym wielu członków organizacji konspiracyjnej „Orzeł Biały”; urzędników, byłych wojskowych, harcerzy, samorządowców i duchownych. Po brutalnych przesłuchaniach większość z nich Niemcy skazali na śmierć. Od 12 lutego do 14 lutego 1940 roku ciężarówkami wywożono aresztowanych do lasu na Borze, gdzie byli rozstrzeliwani.
To już 84. rocznica egzekucji na patriotach polskich w lesie na Borze w Skarżysku Kamiennej.
Organizatorami uroczystości upamiętniających ofiary niemieckiego mordu były władze miasta Skarżyska-Kamiennej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych.
Odegrano hymn. Krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego, po czym liczne delegacje złożyły kwiaty, wiązanki, znicze, a poczty sztandarowe oddały honory. Przypomnijmy, że po wojnie podczas ekshumacji okazało się, że ciał zamordowanych nie da się oddzielić. 360 osób pozostaje w zbiorowym grobie do dziś.
Napisz komentarz
Komentarze