Święta to wspaniały czas – pełen ciepła i zrozumienia, rodzinnej atmosfery i zwyczajów sięgających odległych czasów, z których nie wszystkie związane są z religią katolicką. Tradycje, które są kultywowane do dziś, dodają Bożemu Narodzeniu magii i sprawiają, że w szczególny sposób celebrujemy te radosne dni. Jak wygląda tradycyjny stół wigilijny i czy taki właśnie jest? Jakie zwyczaje i przesądy panują w domach? Zapytaliśmy samorządowców i działa4czy z regionu świętokrzyskiego.
Opłatek, który symbolizuje pojedna, pasterka o północy, 12 wigilijnych potraw, wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa, wkładanie sianka pod obrus i wiele, wiele innych zwyczajów towarzyszą nam podczas wigilijnego dnia. Pamiętajmy o tym, jeżeli chcemy by święta upłynęły w radości, musimy tego dnia postarać się być życzliwi i uśmiechnięci.
Jakie tradycje wigilijne panują w domu wójta gminy Kije?
Wigilia to jedyny taki dzień w roku. Dla Polaków 24 grudnia jest wyjątkowy w sposób niespotykany nigdzie na świecie i niezwykle bogaty w symbolikę i obrzędy. Jakie potrawy trafiają na stół i jakie zwyczaje panują w ten wyjątkowy wieczór? Zapytaliśmy świętokrzyskich samorządowców i działaczy politycznych?
- 18.12.2023 13:52
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze