Kandydaturę kontrkandydata Kidawy-Błońskiej, senatora PiS Marka Pęka, poparło 33 senatorów.
Zgodnie z parafowaną w ubiegły piątek umową koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołownię, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia, Kidawa-Błońska ma pełnić funkcję marszałka Senatu do 13 listopada 2025 r., następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.
Jak przekazał CIS, Małgorzata Kidawa Błońska w roku 2001 wstąpiła do Platformy Obywatelskiej i rozpoczęła swoją działalność publiczną jako radna Rady miasta st. Warszawy i członkini Komisji Kultury. Z ramienia tej partii zasiadała w Sejmie nieprzerwanie od 2005 roku. Była posłem na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji.
"W 2010 roku była rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego, w wyborach parlamentarnych w 2011 roku pełniła funkcję rzecznika prasowego Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej RP. W latach 2014–2015 pracowała jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w 2014 była rzecznikiem prasowym rządu Donalda Tuska, w 2015 - Ewy Kopacz. W 2015 roku była także marszałkiem Sejmu VII kadencji. Sprawowała też funkcję wicemarszałka Sejmu VIII i IX kadencji w latach 2015–2023. Kandydowała na urząd Prezydenta RP w pierwszych wyborach w 2020, które nie odbyły się z powodu pandemii. W grudniu 2021 została wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej" - podało CIS.
W Senacie Małgorzata Kidawa-Błońska zasiada po raz pierwszy. O mandat ubiegała się z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni. W okręgu 43 obejmującym warszawskie dzielnice Mokotów, Ursynów, Wawer i Wilanów zdobyła 231 122 głosy.
Pasje życiowe nowej Marszałek Senatu to podróże, kino, literatura, muzyka (zwłaszcza zespół Dżem i muzyka operowa), prace w ogrodzie i wspólne wyprawy w góry z rodziną.
Jak przypomina w komunikacie Centrum Informacyjne Senatu, w Senacie XI kadencji zasiądzie 41 senatorów wybranych z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będzie 34 senatorów. Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe ma 11 senatorów, a Komitet Wyborczy Nowa Lewica - 9. W Izbie zasiądzie także 5 senatorów, kandydujących z własnych komitetów wyborczych.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze