8 października w niedzielę, odbył się piknik pszczelarski w Parku Etnograficznym w Tokarni. Na “pszczelim jarmarku” sprzedawano miód, ciasta, czy lemoniadę. Dla uczestników przygotowano wykłady prelegentów na temat działalności pszczelarzy, a także warsztaty dla najmłodszych. Mateusz Wierciński - Kierownik Działu Edukacji Etnograficznej w Muzeum Wsi Kieleckiej, cieszył się, że to już 11 edycja pikniku pszczelarskiego w Tokarni. Mówił, jak ważna jest rola pszczół dla ochrony środowiska.
Justyna Gabryś - przedstawiciel gospodarstwa pasiecznego - Bartnik Chęciński, to pszczelarz z 15-letnim doświadczeniem. Mówiła o tym, jak pozyskiwać miód, kiedy zaczęto go wydobywać oraz jaki jest wpływ pszczół na ludzkie życie.
Zdaniem Justyny Gabryś istotny jest przede wszystkim teren, na jakim stoją ule. Podkreślała, że tereny rolnicze są dużo lepszym miejscem do uprawiania pasieki. Dzięki temu pszczoły mają więcej pożywienia i są w stanie wyprodukować więcej miodu.
Uczestnicy pikniku poznali tradycyjne przepisy kulinarne z udziałem miodu, który mogli zakupić na “pszczelim jarmarku”. Podczas wydarzenia odbyła się też msza święta w kościele z Rogowa, odprawiona w intencji pszczelarzy.
Napisz komentarz
Komentarze