Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 21:33
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Dlaczego brama rolowana to świetne rozwiązanie dla firm?

Producenci bram przemysłowych oferują przedsiębiorcom kilka funkcjonalnych i bezpiecznych typów konstrukcji, a jednym z nich jest krata rolowana. Bardzo często montowana jako zabezpieczenie wejścia lub wjazdu do sklepu, hurtowni, magazynu lub fabryki pod pewnymi względami góruje nad innymi rozwiązaniami. Co wyróżnia takie bramy? Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie krat rolowanych cenionej marki Hörmann.
Dlaczego brama rolowana to świetne rozwiązanie dla firm?
Dlaczego brama rolowana to świetne rozwiązanie dla firm?

Działanie i zastosowanie kraty rolowanej

Jednym z najważniejszych powodów, przez które przedsiębiorcy wybierają kraty rolowane, jest ilość zajmowanego przez nie miejsca. Skonstruowana z długich, wąskich paneli brama nawija się na rolkę umieszczoną w kasecie. Szerokość takiego pojemnika wynosi zwykle kilkadziesiąt centymetrów, a więc dokładnie tyle przestrzeni nad wjazdem potrzeba, by zamontować kratę. Tym samym nic nie zajmuje m.in. obszaru przed wejściem, często służącym jako parking dla klientów lub samochodów z zaopatrzeniem zakładu. 

Krata rolowana to rozwiązanie tym funkcjonalniejsze, im bardziej zaawansowane. Przy tym zastosowano w niej proste mechanizmy. Modele oferowane przez niemieckiego producenta – Hörmann – są tego najlepszym przykładem. Bramy tej firmy wprawiają w ruch sprężyny naciągowe, balansujące ciężar pancerza i odciążające napęd podnoszący bramę. 

Dzięki bardziej równomiernemu rozłożeniu wagi między elementami mechanizmu krata dłużej działa bezawaryjnie. Przedsiębiorstwo zyskuje na tym potrójnie. Po pierwsze zmniejsza ryzyko przestoju spowodowanego usterką, a po drugie ogranicza koszty związane z zapłatą za naprawę bramy. Trzecia korzyść to podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracowników, którzy mogliby zostać poszkodowani z powodu awarii kraty.

Przemysłowa krata rolowana a bezpieczeństwo

Krata rolowana powinna spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa pozwalające ochronić przed zagrożeniem zarówno pracowników, jak i mienie firmy. W swoich modelach Hörmann zastosował m.in. mechanizm zmniejszający siłę otwierania się i zamykania bramy. W ten sposób udało się ograniczyć ryzyko jej gwałtownego opadnięcia na osoby i pojazdy znajdujące się w wejściu. 

Co więcej, z napędu rolet usunięto czujnik ruchu. Dzięki temu, w przypadku usterki, krata nie opadnie nagle z powodu niewykrycia pracownika lub maszyny takiej jak np. wózek widłowy. 

Redukcja siły i rezygnacja z montażu czujnika ruchu nie wpływają jednak na samą szybkość otwierania wjazdu. Kraty rolowane Hörmann podnoszą się i opuszczają z prędkością 1,1 m/s. Pozwala to uniknąć strat czasu związanego z oczekiwaniem na ruch bramy, a do tego zmniejszyć straty ciepła wewnątrz budynku. 

Tak szybkie działanie ma też znaczenie ze względu na możliwe pojawienie się ryzyka zagrożenia życia i zdrowia załogi firmy. W ofercie Hörmann dostępne są kraty z układem AC72 wtłaczającym powietrze w przypadku wykrycia dymu. Wtedy brama podnosi się automatycznie w ciągu minuty, pozwalając pracownikom szybko opuścić budynek.

Pozostałe zalety krat rolowanych

W wielu przedsiębiorstwach pojedyncze drzwi o szerokości i wysokości kilku metrów nie wystarczają do sprawnej realizacji codziennych zadań. Odpowiedzią na potrzeby dużych hurtowni, magazynów i fabryk jest system SSG DD. Proponowane przez Hörmann rozwiązanie umożliwia połączenie trzech bram w jedną kratę rolowaną o szerokości do 36 m i wysokości nawet 9 m. Co ważne, montaż takiej konstrukcji wymaga zamocowania zaledwie jednego słupka środkowego. 

Krata rolowana to często stosowane zabezpieczenie nie tylko w zakładach produkcyjnych i logistycznych, ale też w garażach podziemnych. W takich miejscach problemem są spaliny, które trzeba odprowadzić na zewnątrz. Za sprawą Hörmann Decotherm można się ich pozbyć w bardzo prosty sposób – bramy mają wbudowane kratki i otwory zapewniające przepływ powietrza. Dodatkowo montaż takiego modelu pozwala zrezygnować z instalowania osobnego systemu wentylacji, a tym samym zaoszczędzić pieniądze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama