20 sierpnia na stadionie sportowym w Działoszycach odbyło się święto żniw i plonów, czyli gminne dożynki.
Przygotowanie wieńca dożynkowego oznacza mnóstwo pracy. Liczy się pomysł, staranność, dobór materiałów. Wieniec dożynkowy jest podstawowym atrybutem święta plonów na polskiej wsi. Praca zaczyna się od zbierania złotych kłosów i przygotowania stelażu. Potrzebny jest pomysł i mnóstwo „mrówczej” pracy przy mocowaniu zboża, ziół, kwiatów.
Te tradycyjne mają kształt korony i muszą mieć określone wymiary. W nowoczesnych można bardziej poszaleć twórczo.
Na scenie prezentowały się delegacje wieńcowe z poszczególnych miejscowości. Po przekazaniu chleba przez starostów dożynkowych włodarze podzielili chleb, którym częstowali mieszkańców i gości zebranych na stadionie. Wystąpiła lokalna kapela Działoszacy, przy której bawili się gospodarze dożynek i zaproszeni goście.
Impreza była dobrą okazją do integracji społeczności lokalnej. Na uczestników były przygotowane atrakcje, m.in. stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Działoszyce przy których można było skosztować domowych potraw oraz strefa rozrywki dla najmłodszych.
Święto żniw i plonów w Działoszycach
Dożynki są świętem dziękczynnym z okazji ukończenia żniw. Są również świętem rolników i ich plonów. Przypominają, że wieś i praca na roli zajmują szczególne miejsce w historii naszego narodu. W niedzielę te wyjątkowe uroczystości odbyły się gminie Działoszyce.
- 22.08.2023 13:28
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze