Celem projektu „Akademia źródeł historycznych” było doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie analizy źródeł historycznych, a w konsekwencji lepsze przygotowanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do egzaminów zewnętrznych. Na spotkaniach z nauczycielami zostały omówione cztery rodzaje źródeł archiwalnych – widokówka, drzewo genealogiczne, fotografia, mapa/plan. Rozmawiano o szczegółowych analizach wybranego źródła, sposobach ukierunkowanej pracy z uczniami czy o przykładowych zadaniach maturalnych. Wszystkie spotkania składały się z wykładu eksperckiego, poświęconego wybranemu źródłu oraz analizy metodologicznej. Stały się one dla uczestników okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.
Elementem podsumowania projektu była gra miejska pn. „Stefan Artwiński – historia ukryta w źródłach” poświęcona kieleckiemu farmaceucie, niepodległościowemu konspiratorowi, prezydentowi Kielc zamordowanemu przez Niemców w listopadzie 1939 r. Uczestnikami gry opracowanej w oparciu o aplikację Action Track były zespoły składające się z nauczycieli, którzy wzięli udział w projekcie „Akademia źródeł historycznych” oraz ich wychowanków.
Przemierzając ulice centrum miasta, uczniowie musieli między innymi odwiedzić wystawę w Muzeum Historii Kielc, wykazać się wcześniej zdobytą wiedzą, wykonać kilka ćwiczeń fizycznych czy przeprowadzić z przechodniami sondę na temat Stefana Artwińskiego. Za każde poprawnie wykonane zadanie przyznawane były punkty, co pozwoliło wyłonić najlepsze drużyny.
I miejsce – I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. 24 Lutego 1863 R. w Małogoszczu
We wręczeniu dyplomów, podziękowań i nagród wzięła udział naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita.
Gra umożliwiła uczniom poznanie historii bohatera, a źródła historyczne, które były osią projektu, stanowiły podstawę do zadań, z jakimi przyszło im się zmierzyć w toku rywalizacji. Nauczyciele zyskali natomiast możliwość poznania gier opartych na aplikacji Action Track, jako atrakcyjnego narzędzia pracy z dziećmi i młodzieżą szkolną.
„Akademia źródeł historycznych” to projekt Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, zrealizowany we współpracy z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Archiwum Państwowym w Kielcach oraz Muzeum Historii Kielc.
Napisz komentarz
Komentarze